Bijlage T. 32 vooral het geval in de gemeente Oldebroek. Met de krachtige medewerking van het plaatselijk gezag aldaar waren tegen het einde van het jaar alle obscure kippen- slachterijtjes practisch stopgezet. In deze gemeente werden b.v. in één geval 76 geslachte kippen in beslag genomen, waarvan 75 volkomen ondeugdelijk bleken te zijn, ter wijl in een ander geval een 30-tal ondeugdelijke, ge slachte exemplaren werden aangetroffen. In beide gevallen moest de hulp der overheid worden ingeroepen, alvorens toegang tot de slachtplaats werd verleend. Het betrof hier bedrijfjes van z.g. venters. Een belangrijke partij ondeugdelijke geslachte kippen werd voorts nog in beslag genomen bij een venter te Lochem (sommige zijner cliënten verklaarden n.b. dat zij na gebruik van geleverde kippen onpasselijk waren geworden) en bij een venter te Eefde, een verstokte recidivist. In totaal werden in 1938 240 inspecties bij poeliers en venters verricht; hierbij werden in beslag genomen 230 kippen en/of kuikens, 1 kippenlever. In 6 gevallen werd tot het opmaken van een proces-verbaal overgegaan. Voorts vond regelmatig de controle van kippenmarkten plaats, speciaal die te Apeldoorn. Bij deze inspecties werden in totaal in beslag genomen 293 kippen, 1 haas en 1 konijn, hiervan werden alleen reeds te Apeldoorn 260 kippen, 1 haas en 1 konijn aangetroffen. Wegens den aanvoer van ondeugdelijke levende slachtkippen ter markt werd 2 maal proces-verbaal opgemaakt. De redenen van afkeuringen waren vooral tuberculose en hevige peritonitis. Voorts diverse ziekten (ingewands aandoeningen, hevige diphterie en coryza met vermage ring, algemeene leucaemie, abnormale eigenschappen van het vleesch, kachexie enz. Bijlage T. 33 Door den directeur van den Vleeschkeuringsdient te Zwolle werden regelmatig de aan het slachthuis aldaar ter keuring aangeboden partijen wild en gevogelte ge controleerd. Deze keuring geschiedt op grond van de te Zwolle vigeerende ventverordening, waarbij het venten met deze artikelen verboden wordt, tenzij ze eerst aan het Openbaar Slachthuis worden gekeurd. Eenzelfde regeling, zij het op veel bescheidener schaal dan te Zwolle, is te Deventer getroffen. c. Andere eetwaren. De waren en grondstoffen, welke niet onder een der bovengenoemde rubrieken konden worden ondergebracht, zijn in deze groep vereenigd. Van de vele hieronder vallende eet- en drinkwaren werden 14 monsters afgekeurd wegens bederf, toevoe ging van kunstmatige kleurstoften of de aanv/ezigheid van te groote hoeveelheden conserveermiddelen. Gebruiksartikelen, als „waren" aangewezen artikelen en andere artikelen. (156 monsters). Van de onderzochte monsters zeeppoeder zijn er 6 afgekeurd wegens een te laag vetzuurgehalte4 monsters bleekwater hadden een te laag gehalte aan werkzaam chloor, bij bleekpoeder was dit slechts 1 maal het geval. Enkele partijtjes zeeppoeder en bleekwater werden aan den handel onttrokken. Verschillende monsters kapok, aangeduid als „Java kapok", bleken stofkapok of afvalkapok te zijn. De aanduiding van het vulmateriaal van kussens en beddegoed liet veel te wenschen overdoor gebrek aan keurmeesters was het niet mogelijk na te gaan of de bepalingen van het Kapok- en beddegoedbesluit wel goed werden nagekomen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1938 | | pagina 244