Bijlage T. 24 controle van de aan of door slijters en grossiers ver handelde en/of afgeleverde melk. Door den dierenarts zijn voorts nog een tweetal lezingen gehouden over melkverbeteringen en veeziekten- bestrijding. Ook dit jaar werden wederom vele localiteiten van melkverkoopers gecontroleerd. Wegens overtreding van diverse bepalingen van het Melkbesluit werden de volgende processen-verbaal op gemaakt wegens het ontbreken van het opschrift „melk op melkbussen (art. 16 lid 1) 6 ontbreken van naam en adres van den melkverkooper op het voertuig (art. 20 lid l.a)7 tegelijkertijd vervoeren van melk en spoeling (art. 20 lid l.b) - 1 ten verkoop in voorraad hebben van melk zonder vergunning (art. 29 lid 1) 2 vervoer van melk, gelijktijdig met sterk riekende stoffen (art. 37 lid l.a) 1 onttrekken van melk aan het vaatwerk op den openbaren weg, op andere wijze dan door middel van kraan of schenktuit (art. 38 lid 1) 16 vervoer van maten op zoodanige wijze, dat deze verontreinigd kunnen worden (art. 38 lid 3)1 vervoer van melk in vuile bussen (art. 39 lid l.c) 1 ontbreken van een roerder in de bussen (art. 39 lid 2)3 Bijlage T. 25 In het verslagjaar werd aan 16 zuivelfabrieken de melk bij aflevering door de leveranciers bemonsterd, waarbij in totaal 1417 monsters werden genomen. Hierin werd 21 maal de aanwezigheid van toegevoegd water en 25 maal een te laag procentisch vetgehalte der droogrest gevonden; 99 maal bevatte de melk veel of tamelijk veel vuil, terwijl in 165 monsters mastitisstreptococcen met zekerheid werden aangetoond, terwijl bij 68 monsters dit twijfelachtig was. Bovengenoemde afwijkingen gaven, behalve tot het verzenden der noodige waarschuwingen, aanleiding tot het uitlokken van de volgende strafvervolgingen wegens toevoeging van water4 de aanwezigheid van te veel vuil 4 Aan 2 fabrieken vond een onderzoek plaats in ver band met het afleveren van gestandaardiseerde melk. In beide gevallen kon worden aangetoond, dat het afgeleverde product een aanzienlijk geringer melkvet percentage aanwees dan de melk, die van de leveranciers werd ontvangen. b. Gepasteuriseerde melk. Voortdurend houdt de aan den dienst verbonden dierenarts zich op de hoogte van de bereiding van deze waarindien afwijkingen in bacteriologischen zin worden aangetroffen, volgt automatisch bedrijfscontröle. Een overzicht van de in het verslagjaar genomen monsters gepasteuriseerde melk volgt hieronder 1. aantal onderzochte monsters515 2. aantal afgekeurde monsters 49, waarvan wegens a. aanwezigheid van colibacteriën 2 b. te hoog kiemgetal26 Aantal Aantal

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1938 | | pagina 240