Bijlage T. 16 Naar aanleiding van bovenstaande resultaten werden afgekeurd 35 partijen cacaopoeder, in totaal 225.9 kg., 20 partijen cacaoproducten in totaal 325.8 kg. en 1 partij van 3 kg. couverture. De keurmeesters keurden ter plaatse af 96 partijen van tot deze groep behoorende waren, in totaal 192.1 kg. Consumptieijs. (721 monsters). Evenals vorige jaren werd ook in 1938 veel aandacht geschonken aan den handel in de diverse ijssoorten. Nog steeds blijkt een te groot aantal bereiders er niet in te slagen hun product bij voortduring te laten voldoen aan de gestelde eischen. Naast een gebrek aan hygiënisch kunnen (of willen) bij de betrokkenen, moet dit worden toegeschreven aan de toename der van sommige zijden gepropageerde z. g. koude bereiding en in enkele ge vallen ook wel aan de minder doelmatige bouw van, soms zeer kostbare, moderne apparaten, waardoor een afdoende reiniging niet gemakkelijk te verrichten is. Herinfectie door onvoldoend gereinigd vaatwerk en apparaten en/of te lange of ondoelmatige bewaring blijken een groote rol te spelen bij het ontstaan van hooge kiemcijfers. In totaal zijn onderzocht 574 monsters consumptieijs en 147 monsters roomijs. Van de gevonden afwijkingen wordt in' onderstaand tabelletje een overzicht gegeven 1. aantal onderzochte monsters 2. aantal afgekeurde monsters waarvan wegens: a. positieve Storchsche reactie b. te hoog kiemgetal 574 147 109 35 5 2 105 24 Bijlage T. 17 c. aanwezigheid van colibacteriën 73 15 d. te weinig melkvet13 e. andere redenen In vele monsters werd meer dan 1 afwijking gevon den zoo gaan b.v. zeer dikwijls een te hoog kiemgetal en de aanwezigheid van colibacteriën samen. In gevallen van zeer ernstige herhaalde afwijkingen werd ook dit jaar wederom een bedrijfscontröle door den dierenarts verricht. Overigens houden ook de keur meesters regelmatig toezicht op den hygiënischen toe stand der ijsbereidplaatsen. In verband met bovengenoemde afwijkingen werden in totaal 120 schriftelijke waarschuwingen verzonden. Voorts werden 19 processen-verbaal opgemaakt, waarvan sommige voor meer dan 1 overtreding. Door de keur meesters werden ter plaatse 6 partijen consumptieijs, in totaal 26.15 liter afgekeurd. Gebak, koek en suikerwerk. (211 monsters). Wederom is van enkele monsters botergebak als botercake, boterspeculaas, boterletters enz. nagegaan, of bij de bereiding geen ander vet dan botervet ge bruikt was. Het resultaat was dit jaar niet bevredigend, want in 24 monsters bleek ander vet dan botervet aanwezig te zijn in enkele gevallen werd zelfs in het geheel geen botervet aangetroffen. Van een monster Oud-Hollandsche wafels, welke aangeduid waren als natuurboter te bevatten, bleek slechts 5 van het aanwezige vet botervet te zijn. 9 monsters honingkoek bleken met te weinig honing te zijn bereid, terwijl in 7 monsters koek, honingkoek enz. de suiker gedeeltelijk door saccharine vervangen was. Voorts werd een onderzoek ingesteld naar de samen- Consumptieijs. Roomijs. Consumptieijs. Roomijs.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1938 | | pagina 236