Bijlage T. 12 28.5 bedroeg het gevorderde recht f 1..voor 34.8 f 2.-; voor 14.2 f 3—; voor 15.4 f 4.40 en voor 7.1 meer dan f 4.50. In verband met ingekomen bezwaarschriften, klachten enz. werden herhaaldelijk door de keurmeesters ter plaatse inlichtingen ingewonnen, hetgeen veel tijd vor derde, zeer ten nadeele van de gewone controle werk zaamheden. Alcoholhoudende Dranken. (183 monsters). 85 monsters portwijnen werden scheikundig onder zocht en onderworpen aan de beoordeeling van een commissie van deskundigen uit den wijnhandel met resultaat, dat 41 monsters werden afgekeurd 26 hiervan hadden een te laag gehalte aan alcohol en van 17 monsters werd door de deskundigen bevonden, dat de geur en smaak aanmerkelijk beneden de aan portwijn te stellen eischen waren gelegen. 21 partijen, in totaal 174 liter, werden naar aan leiding van deze resultaten aan de consumptie onttrokken; in 20 gevallen van afkeuring werd met het zenden van eene waarschuwing volstaan. Van de 6 monsters Bergerac, 24 Samos en 7 Spaansche wijn werden na organoleptische keuring door de des kundigen, aangevuld door scheikundig onderzoek, resp. 4, 3 en 2 monsters afgekeurd; 60 liter en 16 fl. Ber gerac en 6/1 en 5/2 fl. Spaansche wijn werden aan den handel onttrokken. 2 monsters Sherry, 2 Graves en 3 Mistella voldeden aan de gestelde eischen. Het alcoholgehalte van in totaal 27 onderzochte monsters jenever, brandewijn en cognac liep uiteen van Bijlage T. 13 27.8 tot 37.0 Methylalcohol werd in geen der monsters aangetroffen. 8 monsters bier voldeden aan de gestelde eischen, evenals de 5 onderzochte monsters advocaat en 3 monsters vruchtenwijn. De keurmeesters keurden ter plaatse af 10 partijen van tot deze groep behoorende waren, o.a. 7 partijen port, in totaal 26 fl. De deskundigen, aangewezen door den wijnhandel, zijn dit jaar 11 maal op dezen dienst bijeen gekomen, ter beoordeeling van de 629 wijnmonsters (v.n. portwijn), door de verschillende Keuringsdiensten ingezonden. Voor deze geheel belangeloos verrichtte werkzaam heden wordt den deskundigen gaarne een woord van dank gebracht. Azijn. (195 monsters). Het aantal monsters azijn met een te laag gehalte aan azijnzuur was dit jaar wederom hooger dan in 1937 (resp. 28.5% en 13%); zelfs werd enkele malen azijn met minder dan de helft van de voorgeschreven sterkte aangetroffen. In de vorige jaren waren de ondeugdelijke monsters over het algemeen afkomstig van z.g. los verkochte azijn, door de winkeliers zelf bereid uit essence, doch dit jaar voldeden ook meerdere monsters z.g. flesschen- azijn niet aan de gestelde eischen. Azijn, welke verkocht werd onder "den naam rozijnazijn of citroenazijn, bleek in 3 gevallen slechts verdunde azijnessence te zijn. Nog een enkele maal werd azijn aan getroffen, welke ondeugdelijk was wegens deaanwezigheid van aaltjes. Naar aanleiding van het laboratoriumonderzoek zijn

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1938 | | pagina 234