Bijlage N. 34 betaald f 245.75 aan 85 personen, gemiddeld 2.89 per persoon vorig jaar 57 personen voor een bedrag van f 135.79, gemiddeld f 2.37 per persoon. 26 woonwagenbewoners werden geholpen, om op hun verzoek naar de omliggende gemeenten gebracht te worden. Deze woonwagenbewoners hebben geen paard en zij werden door bemiddeling van de politie door een voerman uit de Hoven naar de plaats gebracht, waarheen zij wenschten te vertrekken. In totaal is hiervoor f 90. betaald, terwijl voor reparatie aan woonwagens, hoefbeslag paarden en verstrekte olie en benzine f 19.29 is betaald. Aan passanten werd voor reisgeld betaald f 23.35 en aan kosten voor zieken vervoer f 126.35. Deze kosten golden in hoofdzaak voor vervoer met taxi s naar ziekeninrichtingen buiten de stad, wanneer op medisch advies reizen per trein bezwaarlijk of niet toegestaan was. Aan 14 gezinnen werden verhuiskosten betaald. Deze verhuizingen waren noodig, omdat het hoofd van het gezin elders werk had gevonden. Zoo vertrokken er 5 naar Amsterdam, 1 naar Almelo, 2 naar Enschede, 1 naar Hengelo (O), 1 naar Arnhem en 1 naar Voorst. In totaal werd betaald aan verhuiskosten f 240.50. Naast deze gezinnen voor wie verhuisgeld werd betaald, vertrokken er nog 20 gezinnen en personen, die hier langer of korter in zorg waren geweest, doch die de verhuiskosten zelf konden betalen. De kosten voor begrafenissen bedroegen in het af- geloopen jaar dubbel zooveel als in het voorgaande. De uitgaven hiervoor hebben bedragen f 488.86 voor 14 begrafenissen, tegen vorig jaar voor 7 begrafenissen f 222.72. Van deze begrafenissen werden er 12 uit gevoerd door de Zutphensche Begrafenisvereeniging Bijlage N. 35 en 2 door de R. K. Begrafenisonderneming. Aan con- tributiën voor levensverzekeringen werd betaald f 77.58. De aanvragen om steun door kleine marktkooplieden en venters waren veel talrijker dan in het vorig jaar. Zooveel mogelijk werd het verleenen van bijsteun aan kleine bedrijfjes tegengegaan, omdat hierin een vorm van oneerlijke concurrentie schuilt tegenover hun lot genoten, welke zich zonder steun weten te redden. Bovendien werkt de bijsteun het ontstaan van nieuwe zaakjes in de hand en dan veelal in een branche, waarin het voor degenen, die er reeds in zitten, moeilijk is om hun hoofd boven water te houden. Van de be staande kleine kooplieden en venters zijn er in het afgeloopen jaar 34 geholpen, met in totaal f 1817.92 aan handelsvoorschotten. In totaal is op de verleende handelsvoorschotten f 1562.16 terugbetaald, waarvan het overgroote deel is opgehaald door den bode. De grootte der verleende voorschotten varieert tusschen f 20.en f 125. Voor grootere voorschotten werden de aanvragers naar het Centraal Hulp- en Credietbureau „Het Borgstellingsfonds" verwezen, met welke instelling wij weer op de meest prettige wijze hebben mogen samenwerken. Ook in die gevallen, waarin het ons voorkwam, dat het meer op toezicht op de leiding van het bedrijfje, dan wel op een voorschot aankwam, werden de be trokkenen naar bedoeld bureau verwezen. In het afgeloopen jaar werden weinig aanvragen om steun van schippers ontvangen. Slechts 1 schipper werd ge durende 1 week gesteund met een totaalbedrag van f 5.00. Door een naburige gemeente werd een vrouw met haar kind ten gevolge van aanhoudende steunweigering afgeschoven naar Zutphen. Daar het B. A. hierin een

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1938 | | pagina 142