Bijlage T. 26 de venters werden in totaal 66 geslachte kippen af gekeurd. Door den directeur van den Vleeschkeuringsdienst te Zwolle werden 5197 kippen, 1385 piepkuikens, 322 eenden en 55 konijnen gekeurd, waarvan 236 kippen, 5 kuikens en 15 eenden werden afgekeurd. Deze keuring geschiedt op grond van het bepaalde in de ventersvergunning dier gemeente, dat slechts met wild of gevogelte mag worden gevent, als dit vooraf ter keuring is aangeboden aan het Gemeenteslachthuis. Evenals vorige jaren werd een regelmatig toezicht uitgeoefend op de pluimveemarkten en wel v.n. te Apeldoorn, waarbij aangetroffen en afgekeurd werden in totaal 302 stuks zieke slachtkippen. 2 maal werd deswege proces-verbaal opgemaakt, terwijl 5 maal proces-verbaal werd opgemaakt tegen venters wegens het in voorraad hebben van ondeug delijke geslachte, of voor de slacht bestemde kippen. De redenen voor het afkeuren van voor de slacht bestemde kippen waren v.n. tuberculose en peritonitis. c. Andere eetwaren. Naar aanleiding van ingekomen berichten, dat een aantal personen, wonende te Deventer en omstreken, lijdende was aan paratyphus, werd een uitgebreid on derzoek ingesteld met als resultaat, dat kwam vast te staan, dat al deze lijders eetwaren hadden genuttigd, welke uit een bepaalde automatiek te Deventer be trokken waren. De automatiekhouder bleek eendeneieren te verwer ken. In daarmede bereide mayonnaise werd door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht de aanwezigheid van, tot het Aertrycke-type behoorende Bijlage T. 27 paratyphusbacillen aangetoond. Tegen den automatiek houder is proces-verbaal opgemaakt. Van de onderzochte monsters krentebroodpoeder, eigeel, broodcrêmes enz. bleken 13 monsters kunstmatige kleurstoffen te bevatten. Gebruiksartikelen, als waren aangewezen artikelen en andere artikelen. (171 monsters). Van de onderzochte monsters waschmiddelen moesten 11 monsters bleekwater en 3 monsters bleekpoeder worden afgekeurd wegens een te laag gehalte aan werk zaam chloor, 2 monsters zeeppoeder hadden een te laag gehalte aan vetzuren, 3 monsters sel de soude een te hoog watergehalte. De 14 onderzochte monsters kapok voldeden alle aan de gestelde eischen. Ingezonden monsters. Op verzoek van de politie en justitie werden in totaal 38 monsters onderzocht, v.n. dranken, met het oog op eventueele overtreding van de Drankwet. Bovendien werden naar aanleiding van bij de politie ingekomen klachten 22 monsters brood, soep, visch, snoepgoed e.d. onderzocht. Een monster brood bleek muizen-excrementen te be vatten; tegen den bakker werd proces-verbaal opge maakt. 6 monsters visch bleken bedorven te zijn. Een monster droppoeder bevatte 68 salmiak; kinderen die hiervan wat veel genuttigd hadden, waren daardoor ongesteld geworden, hetgeen aan de groote hoeveelheid salmiak moet worden toegeschreven. Verschillende klachten van gemeentebesturen over de margarine, bestemd voor de werkeloozen, werden on-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1937 | | pagina 235