Bijlage T. 24 opgemaakt, terwijl 154 waarschuwingen werden ver zonden. 40 monsters leverpastei bevatten te veel wateren/of meel 37 partijen werden in beslag genomen, terwijl 2 maal eene waarschuwing werd gegeven en 1 maal proces-verbaal opgemaakt. Van de 18 onderzochte monsters bouillonblokjes werd 1 monster afgekeurd wegens een te laag kreati- ninegehalte. Naar aanleiding van het laboratoriumonderzoek wer den 42 partijen vleeschwaren aan den handel onttrokken n.l. 4938 blikjes leverpastei, 328.3 kg boterhamworst, 7.1 kg gekookte worst, 36 kg rookworst en 22 blikjes gehakt. De keurmeesters keurden ter plaatse 4 partijen af, in totaal 5.8 kg. Water. (34 monsters.) Van de 34 onderzochte monsters water, welke ge nomen werden bij bakkers, slagers en melkverkoopers bleken er 5 ongeschikt te zijn als bedrijfswater. 3 maal moest aanmerking worden gemaakt op het water dat in café s gebezigd werd voor het spoelen van glazen. Andere eet- en drinkwaren, (35 monsters). a. Eieren. Het toezicht op de eieren, die op de markten, vei lingen en opslagplaatsen worden aangevoerd, heeft in het afgeloopen jaar weer regelmatig plaats gevonden. Vuilschalige eieren worden steeds minder aangetroffen daarentegen neemt het z.g. plaatselijk afwasschen van eieren steeds meer toe, hetgeen niet in het belang is Bijlage T. 25 van de kwaliteit der eieren, vooral als deze in de koel huizen of op andere wijze moeten worden opgeslagen. Daar het zeer goed mogelijk is, b.v. door meerdere malen rapen der eieren en het schoonhouden der nesten, alleen schoone eieren te winnen, is het wenschelijk, dat het afwasschen van eieren, ook plaatselijk, wordt verboden. 108 maal werden vuilschalige eieren aangetroffen en door de keurmeesters als „2e soort" gestempeld. 1 maal werd proces-verbaal opgemaakt wegens het op de markt aanvoeren van zeer vuilschalige eieren. 3 partijen eieren bleken bij onderzoek bedorven te zijn. Een eierkoopman, die van de met „2e soort" ge stempelde eieren de stempels verwijderd had en de eieren daarna als versche eieren op de markt trachtte te verkoopen, werd geverbaliseerd en veroordeeld tot f 100 boete. b Handel in wild en gevogelte. Bij de poeliers en de venters werden 223 inspecties verricht; 16 maal moest eene waarschuwing worden gegeven voor het niet in zindelijken staat verkeeren van de slachtplaatsen, en/of het gereedschap. 2 maal werd proces-verbaal opgemaakt, waarvan eenmaal na gepleegd overleg door den gemeente-veldwachter van Wezep, die een kippenslachtplaats had ontdekt, welke in een verregaanden staat van onzindelijkheid verkeerde. Dank zij de medewerking van het Openbaar gezag in de gemeente Oldebroek is in die gemeente een groote verbetering gekomen in den toestand van de kippenslachterijen. Bij pouliers werden in totaal 19 kippen, 2 X l/2 kg poulet, 2 fazanten, 1 duif, 2 konijnen afgekeurd; bij

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1937 | | pagina 234