Bijlage T. 20 lijden aan één of meer kwartieren, 4 koeien in ernstige mate aan schurft en 1 aan ernstige darmontsteking. De melkinrichtingen en zuivelfabrieken, die consump- tiemelk verkoopen, werden vrijwel alle bezocht om na te gaan, welke maatregelen ter verbetering van de kwaliteit der aangevoerde melk werden genomen. Hoewel bij enkele fabrieken de controle op de melk- winning volledig en met zeer goede resultaten wordt uitgevoerd, v.n. ook door een goede controle op de veehoudersbedrijven, moet toch worden opgemerkt, dat door te veel fabrieken nog weinig of niets op dit gebied wordt verricht. Wel wordt in het algemeen de voor consumptie be stemde melk betrokken van veehoudersbedrijven, die als betrouwbaar bekend staan, doch controle op deze bedrijven vanwege de fabriek vindt niet of te weinig plaats. Steeds werd door den dierenarts van den dienst ge tracht de fabrieken te bewegen, tot het invoeren van een bedrijfscontröle op de veehoudersbedrijven, gepaard gaande met voorlichting van de boeren. Enkele fabrieken lieten regelmatig de voor consump tiedoeleinden bestemde melk van de geselecteerde be drijven aan het laboratorium van dezen dienst onder zoeken. Door den dierenarts werden 4 lezingen voor vee houders en melkslijters gehouden. In het afgeloopen jaar werden alle bedrijven van de melkverkoopers nagegaan, waarbij wederom vele mis standen werden aangetroffen. Op grond van overtredingen van bepalingen van het Melkbesluit werden nog de volgende strafvervol gingen uitgelokt Bijlage T. 21 wegens het ontbreken van de aanduiding van den inhoud op het vaatwerk (art. 16 lid 1) 1 ontbreken van den naam van den melk- verkooper op het voertuig (art. 20 lid la) 1 verkoopen van melk zonder vergunning daartoe te bezitten (art. 29 lid 1) 2 scheppen van melk uit de bussen op den openbaren weg (art. 38 lid 1) .12 b. Gepasteuriseerde melk. Door den dierenarts werd wederom speciale aandacht besteed aan de werkwijze, gevolgd bij de bereiding der als „gepasteuriseerd" of „gesteriliseerd" verkochte melk. Aanmerkingen moesten worden gemaakt op onvol doende reiniging der flesschen, toestellen en leidingen en op onjuiste wijze van pasteurisatie. c. Karnemelk. Van 1244 monsters karnemelk voldeden er 127 niet aan den eisch, dat de vetvrije droge stof niet lager mag zijn dan 7.3 Dientengevolge zijn 121 waarschuwingen verzonden en 6 processen-verbaal opgemaakt. d. Andere melkproducten. 7 monsters melkpap gaven geen aanleiding tot aan merkingen. Van 29 monsters karnemelkspap voldeed er 1 niet aan de gestelde eischen. Hiervoor werd een waar schuwing verzonden. Geen enkel der 31 monsters room en slagroom was afwijkend.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1937 | | pagina 232