Bijlage T. 18 Door de keurmeesters werden ter plaatse van de tot deze groep behoorende waren afgekeurd 448 partijen, in totaal wegende 3415.8 kg. Melk en melkproducten. De kwaliteit der consumptiemelk is in de tweede helft van het verslagjaar beinvloed door de uitbreiding van het mond- en klauwzeer. Het aantal geconstateerde gevallen van bijmenging van melk, afkomstig van uierziek vee is daardoor aan merkelijk hooger dan in vorige jaren, terwijl om de zelfde reden de zindelijkheid der melkwinning dikwijls te wenschen overliet. Op het laboratorium werden in totaal onderzocht 8614 monsters melk en melkproducten n.l. consumptiemelk, genomen bij handelaren 5894 melk, onderzocht op mastitis, ten behoeve van fabrieken ^7 speenmonsters, genomen bij stalcontröle 138 gepasteuriseerde melk475 gesteriliseerde melk hygiënisch gewonnen melk in flesschen g schoolmelk in flesschen karnemelk\244 melkpap karnemelkspap29 room en slagroom chocolademelk^4 melkyoghurt 2g diversen monsters onderzocht op verzoek van crisis-or ganisaties e. dj08 Totaal 8614 Bijlage T. 19 Bovendien zijn 35 monsters sputum, se- en excreta van koeien, verzameld door den aan den dienst ver bonden dierenarts, onderzocht op de aanwezigheid van tbc bacillen (3 x met positief resultaat). a. Consumptiemelk. Van de 5894 onderzochte monsters consumptiemelk voldeden 376 niet aan de gestelde eischen en wel om de volgende redenen 26 maal werd de aanwezigheid van toegevoegd water geconstateerd 165 maal was het procentisch vetgehalte der droge stof te laag 27 maal bevatte de melk vuil in aanzienlijke mate; 156 maal was melk verkocht, afkomstig van uierziek vee. Op grond van deze afwijkingen werden 348 schrif telijke of mondelinge waarschuwingen gegeven, terwijl 19 processen-verbaal werden opgemaakt (13 wegens watertoevoeging 2 wegens een te gering procentisch vetgehalte in de droge stof 1 wegens vuil en 3 wegens de aflevering van melk van uierziek vee. Ook dit jaar werd in de waarschuwingen, die wegens de aflevering van melk van uierziek vee werden ver zonden, steeds aangedrongen op het consulteeren van een dierenarts. Dit had tot resultaat, dat 58 maal van dierenartsen bericht werd ontvangen, dat koeien met uierontsteking waren aangetroffen. Door den aan dezen dienst verbonden dierenarts werden 176 stalcontróles verricht, waarbij 1620 koeien werden onderzocht. Bij deze controle werden 3 lijders aan open tuberculose aangetroffen, welke dieren uit de betrokken veestapels werden verwijderd. Bovendien bleken 240 koeien aan uierontsteking te

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1937 | | pagina 231