Bijlage K. 8 In Juni 1937 werd door vriendelijke bemiddeling van wij en Mr. H. G. G allo is, conservator van het Ge meente museum te 's Gravenhage, aan het museum te koop aangeboden een laat-Gothische vijzel van brons in 1512 vervaardigd door den Zutphenschen bronsgieter gewyn Hatiseren. Aanvankelijk meende de museum-commissie van aankoop te moeten afzien, daar de zeer hooge prijs te ver boven haar middelen reikte. och beseffend, hoe betreurenswaardig het zoude zijn, indien men de gelegenheid, die zich wellicht nooit meer zou voordoen, niet benutte om een voor Zutphen zoo waardevolle aanwinst van lóeeeuwsche nijverheids kunst te verwerven, deed men een beroep op de mildgevigheid van de inwoners van Zutphen en de Graafschap. En niet te vergeefs! In enkele weken was een belangrijk bedrag, waaronder een ruime gift door de ver. „Hic Jacet Robur" geschonken, bijeengebracht. e ontbrekende som werd toegezegd door den gemeente raad van Zutphen. Thans behoort de verworven bronzen vijzel tot het schoonste bezit van het museum. Slechts drie vijzels door Segewyn Hatiseren zijn bekend: een exemplaar (1540) bevindt zich in het Victoria and Albertmuseum te Londen; een ander (1531) is in het bezit van het Haagsche Gemeente museum, terwijl het derde zijn weg heeft teruggevonden naar de stad, waar zijn vervaardiger van 1508 tot aan zijn dood (vóór 1547) gewoond heeft. Van de topografische aanwinsten moeten vermeld worden Twee Sepia-teekeningen door C. Pronk (1730) van het voormalig kasteel de Marsch in de Hoven, alsmede een Sepia-teekening door de Be ij er (1730) van de Ned. Herv. Kerk te Hummelo. Bijlage K. 9 Een ducaat van Herman Dirk van Batenburg (1573-1576) naar het Hongaarsche type werd aange kocht voor de muntencollectie. De verzameling munten van de Graafschap heeft zich in de laatste jaren belang rijk uitgebreid. Er werden dit jaar 11 tentoonstellingen gehouden, waaronder 3 door de vereeniging Pictura. Voor de zomertentoonstelling werd gekozen een collectie boekbanden van de 15e—20ste eeuw uit het bezit van inwoners van Zutphen en de Graafschap. Zeer fraaie exemplaren werden afgestaan door eenige particulieren, het Zutphensche Gemeente archief en het O. en N. Gasthuis. De tentoonstelling had veel belang stelling vooral de 15e en 16 eeuwsche kloosterbanden trokken de aandacht. Enkele deskundigen, waaronder een bibliophile uit Antwerpen, kwamen van hun belang stelling blijk geven. Mej. W. Smelt, gem. Archivaris en de heer G. J Douw es, lid der Mus. comm. waren met groote bereidwilligheid behulpzaam bij het inrichten van de tentoonstelling. De concierge J. Ho man vervulde wederom met ijver zijn taak, evenals de hulpconcierge A. Been. De Commissie van Beheer, J. DIJCKMEESTER, Voorzitter. W. J. S. VAN ALPHEN, Secretaresse.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1937 | | pagina 100