Bijlage X. 30 bij den melkhandel en de consumptieijsfabricage) en het verbod van het z.g. venten. Het aantal bedrijfsinspecties bij poeliers en venters bedroeg 135, terwijl één keer een onderzoek werd ingesteld naar de hoedanigheid van den in het koelhuis te Apeldoorn opgeslagen voorraad. Bij deze 135 bezoeken moest 41 maal een ernstige waarschuwing worden gegeven wegens onvoldoende inrichting, staat van onderhoud e. d. van slachtplaatsen en materiaal, terwijl 2 maal een proces-verbaal werd opgemaakt wegens verregaande onzindelijkheid in beide gevallen waren de betrokkenen tevens in over treding met betrekking tot het in voorraad hebben van ondeugdelijk geslachte kippen. Te Zwolle werden enkele slachtplaatsen aangetroffen, die alle beschrijving tartten. Het geslachte pluimvee bijv. was bij één hiervan gedeponeerd op een tafel, welke dik was besmeurd met oud bloed en faecaliën. De categorie „straatventers", resp. „kleinere poeliers" wordt voor een groot deel gevormd door onder de gemeente Apeldoorn en vooral onder de gemeente Oldebroek woonachtige menschen. Speciaal van de laatsten was ons reeds bekend, dat zij hun beroep maakten van het slachten van zieke kippen onder zeer onzindelijke omstandigheden. Bij een eerste ter plaatse gehouden controle werden onbeschrijfelijke toestanden aangetroffen. Zoo werd bijv. op een erf, dat dik be zaaid lag met slachtresten van kippen, een vies hok, zonder licht of lucht ontdekt, waar op een modderigen, met bloed doordrenkten, hevig stinkenden bodem iemand bezig was (zieke) kippen te slachten, en panklaar te maken, die hij vervolgens deponeerde op een vuile Bijlage X. 31 kippenkrat, waar lustig levende kippen bij rondschar relden, die in hun doode soortgenooten een smakelijken maaltijd zagen. Mede dank zij de medewerking van Burgemeester en gemeentelijke politie is aan deze toestanden een einde gemaakt. Voor een deel hebben de betrokkenen het slacht- bedrijf gestaakt en voor een ander deel zijn de slacht plaatsen e.d. in dragelijken toestand gebracht. Bij poeliers en straatventers werden in beslag ge nomen 72 kippen en 1 reebout. 4 maal werd een proces-verbaal opgemaakt ter zake van het in voorraad hebben van ondeugdelijke ge slachte kippen. In de gemeente Zwolle verbiedt de ventverordening het verkoopen van geslacht pluimvee door venters, tenzij deze hun voorraad vooraf hebben laten keuren aan het Openbaar Slachthuis. Het goedgekeurde materiaal wordt geplombeerdde politie houdt op den verkoop mede toezicht. Ook in Deventer is een dergelijke regeling in voor bereiding. Te Z\tyolle werden 365 ter keuring aangeboden kippen en 10 eenden afgekeurd. Op de voornaamste kippenmarkten werd periodiek gecontroleerd, in totaal 42 keeren in hoofdzaak te Apeldoorn. Ook dit jaar werden op deze markt wederom vele ondeugdelijke slachtkippen aangevoerd; van de in totaal ter markt afgekeurde 180 kippen 4- 1 eend, vielen er voor rekening van de markt te Apeldoorn 152 stuks. Tegen 2 kippenhandelaren, die bij herhaling zieke

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1936 | | pagina 266