Bijlage X. 26 beslag genomen, omdat dit niet van de vereischte aan duiding was voorzien. 6 partijen verhitte honing waren niet als zoodanig aangeduid; de verkoopers ontvingen daarvoor eene waarschuwing. 1 partijtje honing was bedorven; 12 potjes werden vernietigd. Van de onder deze rubriek vallende waren werden door de keurmeesters ter plaatse afgekeurd 4 partijen (8,6 kg). Visch en Vischwaren. Geregeld toezicht op den handel in deze artikelen vond plaats. Naast de keurmeesters waren hiermede belast de van gemeentewege in Zwolle, Deventer, Kampen en Harderwijk aangestelde vischkeurmeesters. In totaal moesten worden afgekeurd wegens ondeug delijkheid 88 partijen, wegende 1297 kg en 47 blikjes vischconserven. 33 keeren werden monsters voor nader onderzoek op het laboratorium meegenomen, tengevolge waarvan 15 partijen moesten worden afgekeurd en vernietigd. Wegens het ten verkoop in voorraad hebben van ondeugdelijke visch werd 4 x proces-verbaal opgemaakt. Vermeld moet nog worden, dat in October 1936 zich in enkele plaatsen van het gebied (o.m. Deventer) een aantal vergiftigingsgevallen hebben voorgedaan na ge bruik van gestoomde en lichtgerookte makreel. Aan dezen dienst zijn bekend geworden ruim 120 ziektegevallen, die na enkele dagen wederom genezen waren. Bij onderzoek bleek de oorzaak te zijn geweest een Bijlage X. 27 bacteriëele infectie van de makreel met kiemen uit de coli-paratyphusgroep. De makreelen, hoewel bij verschillende handelaars in verschillende plaatsen gekocht, waren afkomstig van één rookerij uit het Westen des lands. Bij nader onderzoek bleek, dat in dien tijdzeer groote hoeveelheden makreel aangevoerd werden, welke in die rookerij niet tijdig konden worden verwerkt. Bovendien was het stoomen en het rooken vrij snel geschied en waren de visschen nog warm verzonden. Vermoedelijk was de makreel reeds vóór het in be werking nemen min of meer bedorven het bederf is door het rooken gemaskeerd. Door de keurmeesters werden 92 potjes, 1858 kg en 122 blikjes ter plaatse afgekeurd. Vleeschwaren en vleeschextracten. In totaal werden onderzocht 296 monsters worst, leverpastei, gehakt in blik e.d. en 19 monsters bouillon blokjes, bouillonpasta's en gewone bouillon. De monsters boterhamworst voldeden voor bijna 50 niet aan de eischen wat het meelgehalte en het feder- getal betreft, omdat bij de bereiding te veel vocht werd toegevoegd. Van de monsters leverworst bleek ruim 40 met te veel meel bereid te zijn. In één monster werd zelfs 22.3 °/c meel aangetroffen. De leverpastei's waren voor 25 met een veel te groote hoeveelheid water bereid. Ook de monsters gehakt in blik voldeden in enkele gevallen niet aan de gestelde eischen. Enkele malen werd ondermelkpoeder in boterham worst aangetroffen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1936 | | pagina 264