Bijlage X. 22 aangeteekend. De uitspraak van den Hoogen Raad was bij het samenstellen van dit verslag nog niet bekend. Werkzaamheden buiten af. Op 143 stallen werd een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waaronder de melk werd gewonnen en behandeld Dit had ten gevolge, dat 43 maal een mondelinge waarschuwing wegens begane fouten moest worden gegeven. Bovendien werden door den aan den dienst verbonden dierenarts naar aanleiding van bemonstering van melk, die gemengd was met melk van uierzieke koeien, 263 stuks vee onderzocht, waarbij 30 keeren een koe met een flinke uier-aandoening werd opgespoord. Ter ge legenheid van dit onderzoek werden bovendien voor nader onderzoek op het laboratorium genomen 5 monsters sputum en 27 tepelmonsters. Controle melklokalen. Dit onderdeel van den buitendienst heeft veel van den tijd der keurmeesters gevergd, mede in verband met het feit, dat in de nieuwe gebiedsdeelen nieuwe vergunningen moesten worden uitgereikt. 593 keeren werden melklokalen aan een grondige inspectie onderworpen, met het resultaat, dat 259 keeren eene waarschuwing moest worden gegeven. Bij her- contröle is steeds gebleken, dat met de gegeven wenken was rekening gehouden. 3 keeren werd door den dierenarts een lezing ge houden over melk en melkverbetering. Ten verzoeke van een fabriek vond een controle van een nieuwe pasteurisatie-inrichting plaats. Gepasteuriseerde, Gesteriliseerde en Modelmelk. Hiervan zijn onderzocht 481 monsters; 48 keeren Bijlage X. 23 werd een kiemcijfer 25.000 per cm3, aangetroffen. In 23 monsters was B coli aantoonbaar in 5 c.m3. Eén monster bevatte een geringe hoeveelheid water, terwijl in 19 monsters het procentisch vetgehalte te laag was. Mastitis streptococcen werden 1 maal gevonden. 12 keer bevatte de melk iets vuil nooit was zij „vuil" of „zeer vuil". In totaal moest 21 keer een aanmerking worden ge maakt op de wijze van etiketteering en op onzindelijkheid van het verpakkingsmateriaal (flesch). In totaal werden verzonden 55 schriftelijke waar schuwingen 5 keeren werd proces-verbaal opgemaakt. Karnemelk. Van 983 monsters voldeden er 154 niet aan den eisch, dat de vetvrije droge stof niet lager mag zijn dan 7.3 1 keer werd proces-verbaal opgemaakt. Van ongeveer half Augustus tot half October werd van in totaal 122 monsters karnemelk het gehalte aan B coli nagegaan. Aanvankelijk werden hiertoe 0.1, 0.001 en 0.0001 cM3. karnemelk geënt op trypoflavine-bouillon. Al spoedig bleek, dat in ongeveer de helft der ge vallen in 0.001 cm3, en in 75 in 0.0001 cm3, geen B coli was aan te toonen. Ter vereenvoudiging is daarom, voortgaande, slechts één bodem met 0.001 cm3, ingezet. De uitslag werd als negatief beschouwd, indien binnen 2 maal 24 uur geen gasvorming was opgetreden. Gebleken is, dat van de 94 onderzochte monsters fabrieks-karnemelk er 24 B coli in 0.001 cm3, bevatten

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1936 | | pagina 262