Bijlage X. 20 voeren van de in het schema voor de kwaliteitsver betering der melk van den Geld. Overijs. Bond van Coöp. Zuivelfabrieken aanbevolen maatregelen. De wijze, waarop aan deze maatregelen de hand wordt gehouden, loopt nogal zeer sterk uiteen naast fabrieken, die zich veel moeite getroosten, zijn er ook vele, die praktisch niets of weinig uitvoeren. Enquete-onderzoekingen onzerzijds naar de kwaliteit der aan de fabrieken afgeleverde melk, welke vroeger regelmatig plachten te geschieden en dan mede dienstig waren als basis voor besprekingen, bleven dit jaar wegens tijdgebrek achterwege. Het ligt wel in de be doeling, daar in de toekomst weer mede aan te vangen. Ten gerieve van verschillende fabrieken werd de door hen voor consumptie bestemde melk periodiek op streptococcen onderzocht. Ook ten aanzien van de rauw verkochte melk is, evenals dit bij de fabrieken wordt aangemoedigd, het instellen van een eigen bedrijfscontröle (veeartsenij- kundig toezicht op de gezondheid van den veestapel) gewenschtzoo bleek het uit enkele der door den veearts gehouden inspecties, dat in één stal van 15 stuks vee 5 en in een andere met 9 stuks, 4 hevig uierzieke koeien aanwezig waren, waarvan de melk werd af geleverd. Behoudens verschillende particuliere veehouders zijn er tot dusver nog slechts enkele vereenigingen (te Apeldoorn en Zwolle) toe overgegaan op eenigszins belangrijke schaal en geheel uit vrijen wil, een gezond heidsdienst voor het vee te creëeren. De hoop is echter niet ongegrond, dat een volgend jaar het aantal aldus onder controle staande stallen belangrijk grooter zal zijn. Bijlage X. 21 Op het laboratorium werden in 1936 onderzocht 7441 monsters melk en melkproducten. In 188 gevallen werd melk met een te laag procen- tisch vetgehalte der droge stof 24) aangetroffen. 63 maal werd in een monster melk de aanwezigheid van toegevoegd water geconstateerd (1.0 strep tococcen werden 167 maal gevonden (3.3 Voor zoover er geen gelegenheid was terzake een onderzoek door den aan den dienst verbonden dierenarts te doen instellen, werd den betrokken veehouders naast eene schriftelijke waarschuwing het advies gegeven, de hulp van hun eigen dierenarts in te roepen. Zoodoende zijn 36 uierzieke koeien opgespoord. 9 maal was de zuurgraad van een monster melk 91 S.H. 11 maal was de melk erg vuil (0.2 85 maal te vuil (1.75 °/r) en 309 maal iets vuil (6.2 Naar aanleiding van de aan de melk gevonden af wijkingen werden 255 schriftelijke waarschuwingen ge zonden, terwijl 17 processen-verbaal werden opgemaakt (wegens toegevoegd water 10, wegens de aanwezigheid van te veel vuil 4, wegens een te laag procentisch vetgehalte in de droge stof 2 en wegens de aflevering van melk van uierziek vee 1). Door een fabrikant werd regelmatig melk in con sumptie gebracht, met een vetgehalte van 3 bij een nader ter plaatse ingesteld onderzoek kwam vast te staan, dat de melk niet voldeed aan den eisch van artikel 2, lid 2a van het Melkbesluit, dat aan de melk niets mag zijn toegevoegd of onttrokken, zoodat proces verbaal tegen den directeur wegens overtreding van artikel 14 van het Melkbesluit werd opgemaakt. Ver oordeeling ook in hooger beroep was het gevolg. Tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij de ver dachte tot f 300.boete werd veroordeeld, is cassatie

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1936 | | pagina 261