f Bijlage X. 18 met gebrande suikerde aanduiding van deze produkten voldeed in het algemeen niet aan de daaraan gestelde eischen. Ter plaatse werden afgekeurd 3 partijen, totaal 31/2 kg van tot deze rubriek behoorende waren. Meel en grutterswaren. Van deze groep werden 92 monsters onderzocht. Herhaalde malen werd nog geconstateerd, dat kunst matig gekleurd rijstgries als tarwegriesmeel ten verkoop werd aangeboden. Tegen een firma, die ondanks eene waarschuwing hiermede doorging, werd proces-verbaal opgemaakt. 341/2 kg van deze rijstgries werd in beslag genomen. Eene partij rogge, groot 3000 kg die duf was en veel mijt bevatte, werd aan hare bestemming als grondstof voor roggebrood onttrokken en tot veevoeder verwerkt. Wegens de aanwezigheid van mijt en schimmel werden afgekeurd 2 partijen tarwebloem (25 kg), 3 gemengd meel (25 kg), 2 zelfwerkend bakmeel (34 kg) 1 bindmeel (1 kg), 2 puddingpoeder (7 kg). Verder werden aangetroffen en aan de consumptie onttrokken 2 partijen kunstmatig gekleurd paneermeel. 2 Monsters boekweitemeel, gemengd met rijstmeel en 1 monster kindermeel, alsmede 2 partijen cakemeel waren niet overeenkomstig de samenstelling aangeduid. Door de keurmeesters werden ter plaatse afgekeurd 337 partijen, in totaal 1459.2 kg diverse meelsoorten en grutterswaren. Melk en melkproducten. Nog steeds moet zij het ook in voortdurend min- Bijlage X. 19 dere mate worden geconstateerd, dat nog niet alle verhandelde melk den toets eener behoorlijke kritiek aan de hand van de bepalingen van het Melkbesluit kan doorstaan. Het meest gezondigd wordt nog tegen die bepalingen van het Melkbesluit, welke voorschriften geven omtrent de wijze van winning en behandeling en omtrent den gezondheidstoestand van den veestapel. Dit is niet zoo zeer een kwestie van flagrante onwil, alswel een van niet begrijpen en niet voldoende ter zake kundig zijn bij den veehouder. Moge al opzettelijke vervalsching of een te kort aan voedende stoffen in de melk tot de zeldzaamheden zijn gaan behooren, in hygiënisch opzicht wordt dus nog vaak te kort geschoten. De stalcontröle moest dit jaar als regel beperkt blijven tot die gevallen, waar bij de analyse van een getrokken monster grove afwijkingen aan het licht zijn gekomen Door den aan den dienst verbonden dierenarts werd bij 39 inrichtingen een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop en de omstandigheden waaronder de melk wordt gepasteuriseerd. Deze controles gaven zeer dik wijls aanleiding tot aanmerkingen. Aan 2 fabrieken heerschte ook bij hercontrole een zoodanig vuile toestand, dat tegen de betrokken directeuren proces-verbaal is opgemaakt. Bovengenoemde bezoeken waren tevens aanleiding tot bespreking van de van fabriekswege aangewende pogingen om te komen tot verbetering der kwaliteit van de aangevoerde melk, speciaal van dat gedeelte, dat voor consumptie-doeleinden is bestemd. Deze be sprekingen vonden steeds plaats met als inzet het door-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1936 | | pagina 260