Bijlage X. 16 Enkele hiervan waren niet op de vereischte wijze aangeduid. Afgekeurd werden wegens te hoog watergehalte 2 monsters jam en 8 monsters huishoudjam wegens te laag suikergehalte 2 monsters huishoudjam en 2 monsters limonade-gazeuse. 117 potjes huishoudjam werden om één dier redenen aan de consumptie onttrokken. 20 monsters limonade-gazeuse bevatten aanmerkelijke hoeveelheden lood, hetgeen na onderzoek veroorzaakt bleek te zijn door loodhoudende deelen van de appa ratuur. Na vervanging en vernieuwing was de afwijking verdwenen. 1 partij bessensap van 30 flesschen werd wegens de aanwezigheid van kunstkleurstoffen uit den handel ge nomen bovendien werd nog een partijtje aangetroffen met een te laag extract-gehalte. Wegens schimmel en gisting werden 3 partijen limo nadesiroop (70 flesschen) en 1 partij puddingsaus (10 fleschjes) vernietigd. De keurmeesters keurden ter plaatse 1 partij (2 potjes) af. Kaas. Ongestempelde kaas werd nog eenige malen in de winkels en op markten aangetroffen. Van de in het laboratorium onderzochte monsters was het vetgehalte steeds in overeenstemming met de aanduiding. Door de keurmeesters werden 5 partijen (14 kg) ter plaatse afgekeurd. Bijlage X. 17 Koek, gebak en suikerwerk. Evenals in de broodbakkerijen werd ook in de koek en banketbakkerijen dit jaar voor het insmeren van platen veel gebruik gemaakt van minerale-olie (paraf fine-olie) en een enkele maal ook van wonderolie, ter vervanging van de spijsoliën, die door de crisisheffingen in prijs waren gestegen. Slechts 2 maal bleek botergebak niet met natuur boter te zijn samengesteld. Een fabriek bracht cake in den handel met het op schrift „Men proeft duidelijk de boter, die hierin verwerkt is In werkelijkheid bleek het vet, dat in deze cake was verwerkt, 10—15 natuurboter te bevatten, dus evenveel of iets meer dan Margarine A. De fabrikant, op het laakbare van deze reclame gewezen, wenschte het opschrift niet te wijzigen onder motief, dat bewezen moest worden, dat de boter er niet uit te proeven zou zijn. Enkele honigkoeken waren met te weinig honig be reid de bereiders hebben aan de naar aanleiding hiervan gemaakte opmerking gevolg gegeven. Door de keurmeesters werden ter plaatse 83 partijen, in totaal 168.4 kg koekjes enz. wegens bederf vernietigd. Koffie, thee en surrogaten. De onderzochte monsters koffie en thee voldeden aan de gestelde eischen, behalve 1 partijtje koffie en 1 partijtje thee, welke wegens aanmerkelijke schimmel woekering werden vernietigd. Dit jaar werden wederom koffie-extracten met een te laag coffeïnegehalte aangetroffen, die gemengd waren

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1936 | | pagina 259