Bijlage X. 14 plaatsen van consumptieijs. De ijsbereiders, woonachtig in de toegevoegde gemeenten, moesten in het register van dezen dienst worden ingeschreven. Bij deze nieuwe inschrijvingen werd de gewone gedragslijn gevolgd, n.l. dat zij niet tot stand kwamen alvorens door inspectie gebleken was, dat de localiteiten e.d. in alle opzichten voldeden aan de in het Consumptieijs-besluit gestelde eischen. Een en ander bracht mede, dat het aantal inspecties en herinspecties van ijsbereidplaatsen dit jaar zéér groot was en veel van den tijd van den betrokken keurmeester heeft gevergd. Behalve op de localiteiten werd een geregeld en streng toezicht gehouden op de hygiëne van de ijsbe- reiding. Dit was speciaal het geval bij die bedrijven, waar bij herhaling bacteriologische afwijkingen aan het ijs werden geconstateerd. Voor een gedeelte werd deze laatste controle mede door den aan dezen dienst ver bonden veearts-bacterioloog verricht. In de meeste gevallen bleek, dat onvoldoende reiniging of bewaring van het gereedschap, soms ook onvoldoend snelle of diepe afkoeling der compositie, oorzaak der geconstateerde afwijkingen waren. Hoewel bij vele ijsbereiders nog niet van een vol komen juist inzicht in de eischen eener hygiënische ijsbereiding kan worden gesproken, is over het geheel genomen de toestand niet onbevredigend te noemen. Jammer is, dat in den laatsten tijd van sommige zijden het gebruik van z.g. ijspoeder voor koude ijsbereiding wordt aanbevolen. Door het achterwege blijven van het koken ontstaat hierbij het groote gevaar, dat het consumptieijs een te groot aantal kiemen bevat. Bijlage X. 15 In den loop van het jaar werden 145 monsters roomijs en 435 monsters consumptieijs onderzocht. Bij consumptieijs werd 102 keeren 23 (vorige jaar 29.8 een kiemcijfer boven 100.000 per cm3, gevonden en bij roomijs 27 keeren 18.6%, (vorige jaar 23.2 Opgemerkt moet worden, dat nog te veel hooge kiemcijfers boven 1000.000 per cm3, werden gevonden (consumptieijs 7.8 vorige jaar 9.8 roomijs 4.8 vorige jaar 4.2%). 6 monsters hadden een positieve reactie van Storch en wel alleen consumptieijs. Geconcludeerd mag dus worden, dat in het overgroote deel der gevallen te hooge kiemcijfers hun oorsprong vinden in andere fouten dan onvoldoende verhitting. Het vetgehalte van het roomijs was in 13 gevallen lager dan de minimaal vereischte 12 Overtredingen van de bepalingen van het Consump- tieijsbesluit hebben 92 maal geleid tot het zenden van eene schriftelijke waarschuwing en 17 maal tot het opmaken van een proces-verbaal. Door de keurmeesters werden ter plaatse 2 partijen, in totaal 2% kg con sumptieijs afgekeurd. Groenten, vruchten en zaden. Op 't laboratorium werden enkele monsters onder zocht. Aanmerkingen behoefden niet te worden gemaakt. 107 partijen (744.4 kg), zijn door de keurmeesters ter plaatse afgekeurd wegens bederf, schimmel e.d. Jams, limonades en vruchtensappen. Onderzocht werden in totaal 355 monsters van de waren, die onder het Jam- en Limonadebesluit vallen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1936 | | pagina 258