Bijlage X. 12 Uit bovenstaand overzicht blijkt, dat het aantal af wijkingen zeer groot is, in elk geval veel grooter dan de laatste jaren. Dit werd vooral geconstateerd na de devaluatie, welke tengevolge had, dat de prijzen van de grond stoffen stegen terwijl de prijs van het brood weinig of niet verhoogd mocht worden. Door het deeg lichter af te wegen, trachtten de bakkers de hierdoor voor hen ontstane winstderving te verminderen. Enkele malen moest aanmerking worden gemaakt op het gebruik van kunstmatige kleurstof in krentebrood. In afwachting van een nadere regeling is deze controle voorloopig stop gezet. Het gebruik van minerale olie voor het insmeren van de bussen en bakplaten kwam tijdelijk wel vooralleen door het geven van waarschuwingen kon aan dezen misstand reeds spoedig een einde worden gemaakt. Het aantal aanmerkingen op den toestand waarin bakkerijen, broodbewaarplaatsen en meelzolders verkeer- Bijlage X. 13 den, was wederom vrij groot n.l. bijna 10 van het aantal bakkerij-inspecties. Dit moet vooral ook worden toegeschreven aan het feit, dat vele bakkers meenden, dat de keuringsdiensten waren opgeheven. Meerdere malen werd bijv. nog aangetroffen, dat de meelzolder tevens slaapplaats was, de meelbewaar- plaats tevens diende als varkensstal en kippenhok, terwijl éénmaal de broodbewaarplaats tevens gebruikt werd als werkplaats van een loodgieter. Cacao en Chocolade. Slechts 2 partijen cacao behoeften te worden afgekeurd één wegens te laag vetgehalte en één wegens onvol doende aanduiding. De monsters chocolade voldeden in 't algemeen aan de gestelde eischen, behalve de monsters chocolade hagelslag en -strooisel, die vreemde vetten bleken te bevatten en dikwijls een zeer hooge zuurgraad hadden. De betrokken fabrieken bleken deze beide artikelen te bereiden van of met de terug ontvangen onverkoop bare partijen chocolade en dergelijke cacaoproducten. Chocolade-pasta's kwamen steeds meer in den handel in 't algemeen waren deze met een vrij hoog gehalte aan benzoëzuur geconserveerd. Enkele partijen, welke bedorven waren, werden uit de consumptie genomen. Totaal werden 71 partijen (121,1 kg) door de keur meesters ter plaatse afgekeurd. Consumpticijs. Evenals vorige jaren was ook nu weer één keur meester speciaal belast met het toezicht op de bereid- Aantal monsters in het lab. onderzocht 413 41 Daarvan hadden te weinig droge stof 164, 10 Merk M.B. onvoldoende aangebracht Met te weinig melkbestanddeelen Met kunstkleur Zonder gewichtsaanduiding Bereid met minerale olie Met minder dan 20 krenten en/of rozijnen Aantal schriftelijke of mond. waarschuwingen 142 10 Aantal processen-verbaal221 2

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1936 | | pagina 257