Bijlage U. 8 langrijk toenamen, daalde in verhouding het werkloos heidscijfer zeer weinig. Hierbij doet zich het gebrek aan geschoolde arbeidskrachten voorindien aan de aanvragen had kunnen worden voldaan, was het in deze bedrijfstak in deze gemeente gunstiger geloopen, dan thans het geval is. Wel staan er aan het einde des jaars 8 mannen minder ingeschreven dan op 1 Ja nuari 1936, doch op een aantal van pl.m. 90 maakt dit weinig verschil. Er kwamen 73 plaatsingen tot stand, welke echter niet alle in het metaalvak plaatsvonden: het aantal aanvragen was 65, waarvan er 53 uit de gemeente en 3 buiten de gemeente werden voldaan. De bedrijfstak papier laat zich veel gunstiger aanzien. Stonden bij den aanvang van het jaar nog 48 mannen boven 18 jaar ingeschreven, op 31 December 1936 bedroeg dit aantal nog 32. Dit is dus een vooruitgang van ruim 30 In het transportbedrijf begint de toestand zich on gunstiger te ontwikkelen dan de laatste jaren het geval bleek te zijn. Hoewel er in het midden des jaars nog vrij veel werk was, nam dit steeds meer af. Zoo stonden eind September 48 mannen ingeschreven, terwijl dit aantal eind December was toegenomen tot 60. Hier heeft de tot stand koming van het Twente-Rijnkanaal grooten invloed op. Nu in Twenthe vele fabrieken weer volop werken, profiteert Zutphen, zooals vroeger, daar in het geheel niet meer van, daar de schepen thans tot bij de fabrieken kunnen komen. Het aantal voldane aanvragen n.l. 388 lijkt nog gunstig, doch niet mag worden vergeten te vermelden, dat de duur van elke plaatsing gemiddeld korter was, dan vroeger. Voor het overige wordt verwezen naar bijlage II, waarin de aantallen aanbiedingen, plaatsingen, aan- Bijlage U. 9 vragen van werkgevers en voldane aanvragen voor alle bedrijfstakken zijn gespecificeerd. Verder kan nog worden medegedeeld, dat bij de afd. vrouwen de huiselijke diensten nog steeds de be langrijkste taak innemen. Het aanbod van werkzoekenden was 318 tegen 357 in 1935, waarvan er 167 werden geplaatst (184 in 1935), terwijl het aantal aanvragen van werkgevers 3 meer bedroeg dan in 1935,'n.l. 274, waarvan er 192 werden voldaan (203 in 1935). Hierbij mag nog worden opgemerkt, dat uit het district Zutphen aan 28 aanvragen in de gemeente kon worden voldaan. Uit de confectiebedrijven, die blijkbaar veel werk hebben, werden 24 aanvragen ontvangen. Slechts met 9 uit de gemeente kon hieraan worden voldaan en uit andere gemeenten met 10 vrouwen. 4. Bemiddeling voor overheidsinstellingen. Deze had het volgende beloop. Bij de diverse ge meente-instellingen kwamen de volgende plaatsingen tot stand Burgerlijk Armbestuur: 1 kantoorbediende, 1 controleur. Gem. Electr. Bedrijf2 grondwerkers. Gem. Gasfabriek: 16 grondwerkers, 3 plaatswerkers, 1 meteropnemer-geldophaler, 1 losse arbeider. Gem. Landerijen 15 grondwerkers. Gem. Secretarie 1 kantoorbediende. Gem. Werken 26 grondwerkers, 6 opperlieden, 3 metselaars, 10 schilders, 2 timmerlieden, 1 opzichter, 3 straatmakers, 4 smeden, 15 transportarbeiders, 1 kan toorbediende, 10 losse arbeiders. Verder werden geplaatst bij de Rijkstelefoon 21 grondwerkers, 8 losse arbeiders.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1936 | | pagina 222