16 beide droger dan normaal, zoodat het hooi prachtig werd gewonnen. Met het oog op den oogst van laat hooi en akker bouwgewassen gaven de maanden Juli, Augustus en September te veel regen. Menig perceel grasland werd zoo zacht, dat rauwtrappen door het weidende vee het gevolg was. Het vee moest daarom bij velen vroeg worden gestald De opbrengsten van graan en peul vruchten waren gemiddeld niet hoog en het oogstweer bovendien weinig gunstig. De hakvruchten gaven ge middeld behoorlijke opbrengsten, doch bij het rooien werkte het weer aanvankelijk tegen. De opbrengst van de stoppelgewassen leed door te veel regen. De grond was tegen den tijd van zaaien der wintergranen te nat. De stand van den IJssel was gedurende het geheele jaar vrij hoog. Als hoogste stand over het geheele jaar werd ge noteerd op 21 Januari 6.87 M. plus N.A.P. De laagste waterstand bedroeg 3.34M. plusN.A.P. op 27 Maart 1936. Voor de gemeente was de financiëele opbrengst minder dan over 1935. De totale opbrengst van wegen, hooigras, naweiden, haver, riet en strooisel bedroeg f 18619 tegen f 19431.59 in het vorig jaar. Het hooigras aan de Veluwsche zijde bracht f 6400 op, tegen f 6685 in 1935, dat aan de Graafschapsche zijde f 6189.75 tegen f 5716.50 in 1935. De in het voorjaar van 1936 in werkverschaffing ontgonnen terreinen in de Sprabanen werden met haver beteeld. De stand van betreffende haver was zeer goed. Door den geweldigen storm en de hevige slagregens van 15 Juli ging het grootste gedeelte van deze haver legeren; de opbrengst was inpublieken verkoop f2979. 17 De gemeentelijke reinigingsdienst kocht in 1936 circa 2.25 H.A. hooigras op het Helbergen voor den prijs van f 236.25. Het melkvee kon dit jaar begin Mei in de weide worden gedaan. Als koewaarden werden uitgegeven het Helbergen en de Batterij. De inscharingsprijs be droeg voor het Helbergen en de Varkensweide f 45 per schaar. De ontginning de Groote Schiphoeve te Voorst, groot 4.62.25 H.A. weiland werd met 17 stuks jongvee beschaard. Als inscharingsprijzen werden vastgesteld voor een rund zonder tanden f 20 per schaar, voor een met twee tanden f 27.50. Het vee hield zich best en vond vooral in den voorzomer volop gras. Als naweide werd beschikbaar gesteld een ge deelte der Kijfsdijken. Koewaarder was Jan Stapel voort, landbouwer te Voorst. De reinigingsdienst gebruikte weer als paardenweide „de Groote en Kleine Weezenrooi," groot circa 5.80 H.A. aan den Buitensingel. Het onderhoud der drinkkolken in het land, gaf ge durende den geheelen zomer, vanwege de vrij hooge rivierstanden geen bijzondere zorg. De electrische pompinstallatie op de Uiterwaarden deed voor het uitdraaien van overtollig water uit stekende diensten. Over het geheele jaar werd 5120 K. W. aan stroom verbruiktgemalen werd in totaal 549 uren. Tijdens den hoogen zomerwaterstand van begin Mei was het mogelijk, dank zij deze installatie de uiterwaarden goed droog te houden. De machine behoefde geen dienst te doen voor in- malen van rivierwater ten behoeve van de drinkkolken voor het vee. Door den vrij hoogen rivierstand had het vee in de drinkkolken volop drinkwater.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1936 | | pagina 10