Us Bijlage D. 10 2 volgen een cursus voor kantooropleiding; 1 is geplaatst als volontair in een zaak 1 zoekt nog een betrekking. De niet geslaagde candidaten kwamen alle 3 op de H.B.S. terug in den cursus 1934-1935, Programma en Bij K.B. van 25 Mei 1934 werden eenige Onderwijs. wijzigingen aangebracht in het leerplan voor de H.B.S. met 5-jarigen cursus en op 1 Sep tember 1934 ingevoerdhet verplicht worden van de Mechanica in de 5e klasse het ver schuiven van de Cosmographie naar de 5e klassehet terugbrengen van 1 uur Staat huishoudkunde naar de 4e klasse en de fa- cultatiefstelling van hand- en lijnteekenen, met dien verstande, dat in de 5e klasse moet worden gekozen tusschen deze vakken en Handelswetenschappen. Aangezien bij schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de dit jaar vastgestelde afwijkingen van de spelling De Vries en Te Winkel voor de eindexamens verplicht werden gesteld, werd met ingang van den nieuwen cursus deze „vereenvoudigde spelling" ingevoerd. Ook in het eindexamen H.B.S. werden ingrijpende veranderingen aangebracht. Door het terugbrengen van het aantal deskundigen op drie, moesten de vakken Aardrijkskunde, Geschiedenis en Staathuishoudkunde in aan merking gebracht worden voor mogelijke vrijstelling van mondeling eindexamen en moesten voor enkele vakken (o.a. Engelsch) 11 de leeraren optreden als bijzitter. Een ander gevolg was het verkorten van den duur van het mondeling eindexamen in de talen tot 20 minuten en het vervallen van de literatuur der vreemde talen uit het eindexamen-pro gramma. Een andere wijziging van 1934 is, dat beide afdeelingen der school vanaf 1 Maart ressorteeren onder denzelfden Inspecteur. Het is een merkwaardig tijdsverschijnsel te noemen, dat bij het eind van den cursus zoo weinig leerlingen na de derde klasse de school verlieten. Stellig sprak daarin de be hoefte, om door uitstel van beslissing de mogelijkheid van het inslaan van een ver keerde richting te voorkomen. Daardoor werden er twee vierde klassen H.B.S. en 1 vierde klasse H.H.S. gevormd. De school telt vanaf 1 September 1934 dus elf klassen. Waar er 9 leslokalen zijn, buiten de vak lokalen, moesten er 2 z.g.n. „wandelklassen" worden gevormd. Het was mogelijk daarvoor de noodige lokaliteiten te vinden. Doch meer dan 3 dergelijke klassen zou de be schikbare ruimte niet toelaten. Het vak Wiskunde is in den cursus 1934 1935 als volgt verdeeldde leeraar Tj. Blom geeft les in la, lb, 2b, 4a (Stereometrie en Beschrijvende Meetkunde) en 4b de leeraar H. W. H age man in 2a, 3a, 3b, 4a (Al gebra en Trigonometrie) en 5. Het onderwijs in Fransch wordt gegeven in de klassen 2b

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1934 | | pagina 62