26 Ondanks maatregelen tot beperking van het tekort bleef Zutphens Ziekenhuisverplegings fonds een zorgen kind. Het nadeelig saldo bedroeg wederom ruim f 30000. Al waren de subsidies aan de ziekenhuizen dienten gevolge lager dan voorheen, de bij de oprichting ver wachte winst bleef uit. Voor de opbrengst der belastingen moge worden verwezen naar bijlage O. De gemeentefondsbelasting loopt nog iets terug, de personeele vertoont nog eenige stijging tengevolge der stadsuitbreiding. Op een daling ook van dit middel wegens verlaging der huren moet ongetwijfeld worden gerekend. Behoefde dus in 1934 niet tot belastingverhooging te worden overgegaan, de loonen en wedden van het gemeentepersoneel behoefden na het in 1933 ingevoerde pensioenverhaal van 8l/2 geen andere verlaging dan een verdere korting van F/2 °/0 voor pensioen, waartoe de gemeente met ingang van 1 Juli door de wet ver plicht werd. De uitkomsten der gasfabriek en waterleiding en van het electriciteitsbedrijf bleven bij voortduring zeer be vredigend, die van het slachthuis waren ruim f 3000 ongunstiger dan over 1933, maar wezen nog een batig slot van f 1800 aan, terwijl het grondbedrijf we derom met een bescheiden verlies sloot, voornamelijk veroorzaakt door de rente van het erin vastgelegd kapitaal voor aankoop, ophooging enz. van terreinen, welke nog niet aanstonds verkocht zijn. Een gevoelige klap voor de gemeente-financiën be- teekende de korting op de uitkeering uit het Gemeente fonds krachtens de wet van 22 December 1933 (S. 716). 27 Zij ging op 1 Mei 1934 in en kostte Zutphen voor 1934 rond f 39000. Dergelijke regeeringsmaatregelen, vastgesteld na den datum, waarop de gemeentebegrooting voor het volgende jaar reeds geheel behoorde te zijn afgedaan, maken den gemeentebesturen het regeeren wel buitengewoon moeilijk. Dat desondanks het eindresultaat van den dienst 1934, ongeacht het reserveeren van de f 66000 van 1933 waarvan in den aanvang reeds sprake was, naar de thans bekende gegevens wederom gunstig zal zijn, stemt tot voldoening. Het schept voorloopig nog de mogelijk heid om boven water te blijven. Helaas kan reeds nu geconstateerd worden, dat ten gevolge van zeer ingrijpende regeeringsvoorschriften het verslag over 1935 te zijner tijd wel minder optimis tisch zal moeten luiden. Geldleeningen. In de vergadering van Uw College van 12 Februari 1934 werd, overeenkomstig ons voorstel, besloten de met ingang van 25 Februari 1934 ingevoerde coupon belasting op de obligatiehouders te verhalen. Aan de N.V. Tramweg Maatschappij Zutphen Emmerik werd f 2500 ter leen verstrekt tegen een rente van 4 °/0 's jaars en af te lossen in tien gelijke jaar- lijksche termijnen. Dit geld werd besteed voor het wijzigen van de trambaan in de Spittaalstraat. Door de gemeente werden geen geldleeningen op langen termijn gesloten.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1934 | | pagina 15