22 De weilandpachters op den Marsch kregen een ver mindering van 35 Deze crisismaatregelen kosten de gemeente een bedrag van f 16.500. Geen enkele pachter wendde zich tot de Kamer van Crisispachtzaken om een grootere verlaging, zoodat de veronderstelling gerechtvaardigd is, dat de pachters zich met de vastgestelde reducties konden vereenigen. De tuinbouwperceelen werden ook dit jaar weer eenige malen door de leden van de plaatselijke pacht- commissie bezocht en gecontroleerd. Het resultaat van deze controle werd in rapportvorm aan ons college aangeboden. De stortplaatsen in de Hoven en op den Marsch werden behoorlijk in orde gehouden. De stortplaats op den Marsch werd gedurende den zomer afgesloten om brandstichting door kwaadwilligen te voorkomen. Evenals in de stad werd nu ook in de Hoven een speelterrein voor de jeugd beschikbaar gesteld, namelijk een gedeelte van de zoogenaamde Varkenslaagte, een terrein op de Uiterwaarden bij de IJsselbrug begrensd door den hoogen kademuur, de brug, de Oekensche beek en het lijnpad. Dit terreintje heeft geheel aan de verwachtingen voldaan, want er werd druk op gespeeld. Door den slappen winter en de lage rivierstanden kon veel grondwerk worden verricht. Een gedeelte der Oortjes, buitendijks, nabij de Hoen- dernestersluis werd opgespoten met overtollig zand uit het Havenkanaal en vervolgens met een laag klei ter dikte van 25 c.M. bedekt. Hierdoor werd ongeveer 3/4 H.A goed weiland gewonnen. Ook werd langs het weiland aan den Vierakkerweg, 23 gedeelte der Tichelkuilen, een breede bermsloot dicht gemaakt en een laagte opgehoogd met stortvuil, daarna overkleid en vervolgens met gras- en klaverzaad in gezaaid. Het geheele perceel werd hierdoor aanmer kelijk verbeterd. De als werkverschaffing ontgonnen gronden van het Werksche veld kwamen in het voorjaar geheel gereed. Na bemesting met 500 M3. compost, afkomstig van den gemeentelijken reinigingsdienst, werd er gras, klaver, haver en rogge in gezaaid. Niettegenstaande het droge jaar was de stand van deze gewassen goed. De rogge en de haver, totaal 17 H.A., werden in publieke veiling op stam verkocht en brachten f 1293,50 op, of gemiddeld f 76 per H.A. Ook de geëgaliseerde gronden op den Marsch, zooals de oude trambaandijk ZutphenDeventer en de Hooge en Lage Horst werden dit voorjaar opnieuw ingezaaid met klaver, gras en haver. De oogst, die goed was, bracht in publieke veiling f 125 per H.A. op. De in November 1933 aangevangen inpoldering en egalisatie van de Kijfsdijken, eveneens als werkver schaffing, werden gedurende het geheele jaar met kracht voortgezet. In het voorjaar kon reeds een gereed ge komen oppervlakte van ongeveer 7 H.A. met klaver, gras en haver worden bezaaid, waarvan de gewassen een bij zonderen mooien stand vertoonden. De opbrengst be droeg dan ook f 135 per H.A. Ten behoeve van de werkverschaffing werden van den Staat der Nederlanden gronden bij de uitmonding van het Twenthekanaal, aan den Deventerweg enden Emmerikschen weg, ter gezamenlijke grootte van 8,64,48 H.A., voor den prijs van ruim f 20.000 aan gekocht. Voor de egalisatie van deze gronden en de

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1934 | | pagina 13