Bijlage X. 22 kleurstof, zoodat krentenbrood hiermede bereid niet in den handel mocht worden gebracht. Een monster limonadepoeder bevatte saccharine. 8 partijen, bestaande uit 18 K.G. werden door de keurmeesters ter plaatse afgekeurd. Eieren. In het afgeloopen jaar waren in de koelhuizen en in de kalkputten nog vele ongestempelde eieren aanwezig. Maatregelen werden genomen, dat de eieren voor het verlaten van deze opslagplaatsen gestempeld werden. Mochten in 1934 wederom ongestempelde geconserveer de eieren worden aangetroffen, dan zullen deze in beslag worden genomen en proces-verbaal worden opgemaakt. Door een voortdurende en strenge controle ver minderde de aanvoer van vuilschalige eieren. Alle aan getroffen vuilschalige eieren werden „tweede soort" gestempeld, terwijl 1 maal proces-verbaal werd op gemaakt. Door de legnesten schoon te houden en 3 maal daags de eieren te rapen, is het mogelijk, zelfs in het ongunstigste jaargetijde, steeds schoone eieren te verzamelen. Winkeliers, grossiers en eierhandelaren hebben bericht ontvangen, dat als vuilschalige eieren bij hen worden aangetroffen, zij aansprakelijk zullen worden gesteld. Tegen 1 eierhandelaar, die bedorven eieren op de markt te Apeldoorn had aangevoerd, werd proces-verbaal opgemaakt. Ter plaatse werden 51 par tijen bestaande uit 5307 eieren afgekeurd. Als „waren" aangeduide artikelen. Van de 101 monsters onderzochte waschmiddelen bleek slechts 1 monster zeeppoeder een te laag gehalte aan vetzuren te hebben. Bovendien werd nog aan- Bijlage X. 23 merking gemaakt op den verkoop van geschaafde harde zeep als vlokkenzeep. 5616 ijzeren eetlepels, welke met een laagje lood waren overtrokken, werden vernietigd. Het was een oude partij, nog uit den oorlogstijd, welke weer in den handel was gebracht. 1 partij, bestaande uit 2 K.G. werd ter plaatse afgekeurd. Diverse monsters. Op verzoek van particulieren of naar aanleiding van klachten werden 92 monsters verschillende waren onderzocht. Als resultaat van deze onderzoekingen, die kosteloos werden verricht, werden o.a. afgekeurd Utrechtsche sprits, knakworstjes, piccalilly, witte boonen, koek, paling enz. In enkele gevallen werden naar aanleiding van klachten van het publiek bij de verkoopers afkeurenswaardige partijen aangetroffen. Dit jaar bereikten ons slechts een 5-tal klachten over ongesteldheden, die toegeschreven werden aan het gebruik van ondeugdelijk voedsel. In ai deze gevallen was het nog mogelijk de oorzaak op te sporen het betrof 2 maal rijst en 2 maal aardappelenpuree, die den vorigen dag waren bereid en op den dag van gebruik niet voldoende waren verhitin 1 geval betrof het gehakt, dat niet voldoende verhit was geweest. De oorzaak waarom in een 8-tal gevallen inmaak- groenten en Weck-groenten waren bedorven, werd gevonden. Vele klachten werden ontvangen over roggemik en roggebrood met roode kleurstofde oorzaak was ver ontreiniging door gedenatureerde rogge.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1933 | | pagina 249