Bijlage X. 16 Melk en melkproducten. Melk. In 1933 werden onderzocht: 4260 monsters bij melkverkoopers op straat en in huis genomen. 94 aan zuivelfabrieken genomen, ter controle op de daar gedane vuilbepalingen. 543 aan zuivelfabrieken genomen van melk veehouders-leveranciers. 1011 afkomstig van zuivelfabrieken (melk verkoopers) ter opsporing van uierziek vee. 28 van onder bijzondere waarborgen ge wonnen melk. 136 gepasteuriseerde melk. 4 gesteriliseerde melk. 14 yoghurt en melkyoghurt. 1045 karnemelk. 79 karnemelkspap en havermoutpap. 109 room en slagroom. 125 op verzoek genomen of ingezonden. 18 diversen. 7466 monsters in totaal, terwijl tevens door dezen dienst aan de zuivelfabrieken van 2908 monsters de reinheid werd bepaald. Tabel 2 geeft een overzicht van de resultaten, ver kregen bij het onderzoek van de consumptiemelk, welke in de verschillende gemeenten, tot dit gebied behoorende, is bemonsterd. Het verkoopen van met water vervalschte melk werd nog eenige malen geconstateerd tegen 5 melkverval- schers werd proces-verbaal opgemaakt. Bijlage X. 17 120 monsters melk hadden een te laag vetgehalte, terwijl 253 monsters met melk afkomstig van uierziek vee gemengd bleken te zijn. De veehouders, die deze melk afleverden, hebben naar aanleiding van een waar schuwing steeds op hun kosten hun vee door een veearts laten onderzoeken. 70 maal werd een uierzieke koe opgespoord. Zure melk werd slechts 3 maal aangetroffen, terwijl slechts in 0.5 van de monsters zichtbare hoeveel heden vuil konden worden aangetoond. Wegens diverse overtredingen (onttrekken van melk aan vaatwerk anders dan over kraan, venten zonder vergunning, ontbreken van aanduiding, vuile melk) werd 10 maal proces-verbaal opgemaakt. Van de melk, welke bij aflevering aan de zuivel fabrieken werd bemonsterd, bleek 10 niet aan de gestelde eischen te voldoen, wegens te laag vetgehalte, onvoldoende reinheid of omdat die melk was vermengd met melk afkomstig van uierziek vee. 1 maal werd proces-verbaal opgemaakt wegens melkvervalsching. Onder deze groep zijn niet begrepen de resultaten, welke werden verkregen bij het onderzoek der melk op rein heid door de keurmeesters verricht aan de fabrieken. Deze resultaten liepen per fabriek zeer uiteen. Er zijn nog fabrieken waar de verbetering van melkwinning zeer veel te wenschen overlaathier tegenover staan echter enkele fabrieken, die reeds zeer goede resultaten hebben bereikt. Het ligt in de bedoeling, de fabrieken, die nog zijn achter gebleven in het aanbrengen van verbeteringen, in 1934 aan bijzondere controle te onderwerpen. De verkoop van rauwe melk in flesschen neemt steeds toe te betreuren is het, dat er geen maatregelen ge-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1933 | | pagina 246