Bijlage U. 18 tueel ten onrechte gedane uitkeeringen konden met de afdeelingsbesturen in orde worden gebracht. 2. Hulp bij verplaatsing van arbeidskrachten. In het verslagjaar werd geen hulp verstrekt. 3. Verruiming van werkgelegenheid. Door den dienst van Gemeentewerken werd aanbesteed het uitbreiden van de Algemeene Begraafplaats. Dit werk uitgevoerd bij wijze van werkverruiming, waarbij zooveel mogelijk gehuwde arbeiders en kostwinners werden geplaatst. Er werd begonnen op 20 Maart en geëindigd op 29 Juli 1933. Het grootste aantal arbeiders, dat tewerkgesteld was, bedroeg 45. Er werd 40 uur per week gewerkt. 4. Werkverschaffing. Daar de administratie van de werkverschaffing met de daaraan verbonden uitbetalingen etc. bij den dienst van Gemeentewerken was ondergebracht, waren de werkzaamheden hiervoor bij de arbeidsbeurs slechts beperkt tot het laten invullen van opgaven benoodigd voor de kaarten, welke aan de Rijksinspectie ter beoor deeling werden gezonden, en tot het verstrekken van aanwijzingskaarten en verzuimbriefjes. 5. Inlichtingsdienst. Door het Burgerlijk Armbestuur, de Directe Belastin gen, den Raad van Arbeid enz. werden voortdurend inlichtingen omtrent verschillende zaken ingewonnen. Aan den Directeur van den Rijksdienst der werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling werden verschil lende adviezen gegeven in zake het verstrekken van Bijlage U. 19 een visum aan onderdanen van vreemde staten of aan statenlooze personen. 6. Jeugdwerkloosheid. Na verschillende voorbereidingen kon op 1 Februari 1933 met een aantal cursussen worden begonnen. Voor dit doel had zich een commissie gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van verschillende organisaties en waarin tevens zitting hadden de directeur der ambachts school en de directeur der gem. arbeidsbeursde laatste nam het secretariaat en het beheer der financiën op zich. Van het gemeentebestuur was een crediet verkregen van f 1000.waarmede de commissie de kosten meende te kunnen bestrijden. Er werden lessen gegeven in meubelteekenen, hout en marmerschilderen, bouwkundig- en lijnteekenen, houtdraaien, machineteekenen, electro-technisch teeke nen, metaaldraaien, autogenisch lasschen, artistieke metaalarbeid en motorenkennis. Op één na werden deze lessen gegeven in lokalen der ambachtsschool, waarvan eenige door oudere werkloozen. Ongeveer 70 van de leerlingen, die zich hadden opgegeven, bezochten met of zonder eenige onderbreking de lessen. De meeste cursussen duurden 8 of 9 wekende cursus autogenisch lasschen ruim 3 maanden. Op verzoek van het Gemeentebestuur van Gorssel werd aan de cursussen ook door enkele jongelui uit die gemeente deelgenomen. In den herfst werden wederom pogingen aangewend om cursussen in te stellen. Echter werd van den Mi nister van Sociale Zaken bericht ontvangen, dat slechts subsidie werd verleend, indien per cursus minstens 15

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1933 | | pagina 213