Bijlage P. 2 Dr. P. H. Ritter uit Utrecht hield op 11 Nov. een zeer belangwekkende voordracht over „de Waarde van het Lezen,'' die met belangstelling gevolgd werd. Kosten van het een en ander werden bestreden door de opbrengst van een loterij, ten bate van de Leeszaal, bestaande uit 1000 loten a 25 cent met als Hoofdprijs een encyclopaedic, die gewonnen werd door den Heer H. Levison. Behalve deze herdenking vallen er geen bijzondere feiten in 1933 te vermelden. Het ledenaantal bij de oprichting 362, bedraagt thans 1228 tegen 1117 in 1932. Deze vooruitgang met het vorig jaar kan waarschijnlijk verklaard worden door het feit dat een breedere laag der bevolking van de Leeszaal gebruik maakt. Misschien heeft de circulaire die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan rondgestuurd is met een opwekking om nieuwe leden te werven, hier ook toe bijgedragen. Er wordt aan herinnerd dat werkloozen kosteloos toegang hebben tot Leeszaal en Bibliotheek. Het Correspondentschap Lochem telt onder directie van den Heer Odé 73 leden: uitgeleend werden 3702 banden het Correspondentschap Dieren onder leiding van Mejuffrouw C. van Roekei telt 45 leden; uitgeleend werden 2058 banden. Mejuffrouw Suringar belastte zich wederom met het verzorgen van de kinderbibliotheek. Als men be denkt dat zij dit sinds 1917 met onvermoeiden ijver doet, dan is een woord van openlijken dank zeer zeker op zijn plaats. De belangen van de Leeszaal in den Provincialen Bond werden door Mejuffrouw A. Goudeket als vertegenwoordigster van het Bestuur behartigd. Bijlage P. 3 Het personeel van de Leeszaal onderging geen ver andering één volontaire behaalde het diploma van leeszaal-assistente en verliet de Leeszaal. Een andere volontaire werd toegelaten tot de vooropleiding. Wat de finantieele toestand betreft, deze is verre van rooskleurig; het Rijk kortte 10 °/c op de subsidie, en de Gemeente kreeg wederom vrijstelling van ver hooging der subsidie die door het Rijk voor alle leeszalen vereischt wordt. De toekomst ziet er echter nog som berder uit, wij weten reeds met zekerheid te zeggen dat het Rijk in 1934 wederom 10 korting zal opleggen, terwijl ook de Provinciale subsidie aanmerkelijk ver minderd zal worden. Zóó zelfs dat het niet onmogelijk is, dat de Correspondentschappen komen te vervallen. Op het oogenblik dat wij dit jaarverslag schrijven zagen wij ons reeds genoodzaakt het salaris van het personeel sterk te verminderen, en ook op de tijdschriften en boeken moest reeds bezuinigd worden. Dit is te be' treurenswaardiger omdat in een tijd als deze de behoefte aan een goed geoutilleerde Leeszaal meer dan ooit gevoeld wordt. Dr. G reve, de secretaris van de Centrale Vereeniging van Leeszalen en Bibliotheken, heeft het zoo duidelijk en krachtig gezegd in een artikel dat hij schreef in de Z. C. bij de herdenking van het 25-jarig bestaan „Waar zal men zijn moreel beter ophouden dan juist „in en door eigen studie, door geestelijke ontspanning, „door een sfeer van geestelijk levend blijven dat de „mensch in deze tijden meer dan ooit zoekt, en noodig „heeft. Duidelijker dan in andere tijden komt het maat schappelijk karakter onzer leeszalen naar voren Wij hopen dat onze leden zich doordrongen voelen van de beteekenis dezer woorden en zoo mogelijk door

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1933 | | pagina 171