22 K.G. thomasslakkenmeel of superfosfaat per H.A. Kali- arme stukken ontvingen wat extra kali en bovendien nog circa 100 K.G. stikstof bemesting. De verpachte weilanden ontvingen thomasslakkenmeel of superfosfaat en hooge zanderige stukken een extra kalibemesting. Stikstofbemesting vindt van gemeente wege op de verpachte weilanden niet plaats. De pach ters betalen als bijdrage in de bemestingskosten f 10 per H.A., terwijl de gemeente de rest betaalt. Over 1933 werd in totaal op alle hooi-en weilanden uitgezaaid 165000 K.G. thomasslakkenmeel, 65000 K.G. superfosfaat, 6000 K.G. chilisalpeter, 8000 K.G. zwavel zure ammoniak, 6500 K.G. kalksalpeter, 10000 K.G. kalizout 40 °/0. De weilanden, het bovenste gedeelte van het Hel bergen en van de Batterij werden bemest met in totaal 112 groote bakken dunne beer, afkomstig van den gemeentelijken reinigingsdienst. De boerderij „het Erve den Brink'' verkeert in goeden staat van onderhoud. Er werd een nieuwe drinkwater- pomp geslagen wegens het ontstaan van een lek in de oude put, waardoor de gier en aalt uit de mestvaalt zich vermengde met het drinkwater. De pachter van de boerderij ontving over het jaar 1933 een pachtreductie van 20 °/0 en f 100 als tege moetkoming in de bemestingskosten. De overige pachters van gemeentegronden, die in land- en tuinbouw hun hoofdbestaan vinden, ontvingen over 1933 een reductie op de pacht varieerende van 1570 °/Q. Aan de weilandpachters werd evenals over 1932 een pachtverlaging van 15—35 verleend. Deze crisismaatregelen kosten de gemeente een bedrag van f 22000. Slechts twee pachters, die de verleende 23 reductie nog niet voldoende achtten, wenden zich tot de- Kamer voor Crisispachtzaken. In beide gevallen werd door de Kamer een iets hoogere reductie verleend. De tuinbouwperceelen werden ook dit jaar weer eenige malen door de leden van de plaatselijke pacht- commissie bezocht en gecontroleerd. Het resultaat van deze controle werd in rapportvorm aan ons college aangeboden. De stortplaatsen in de Hoven en op den Marsch werden behoorlijk in orde gehouden. Door kwaad willigen werd eenige malen brand gesticht op de stort plaats op den Marsch zonder dat dit echter gevaar opleverde. Het éénjarig hout van de griendwaarden op de Uiterwaarden, die goed onderhouden zijn, werd in den herfst verkocht. Het uit de pacht komende vischwater werd opnieuw voor langen termijn aan de oude pachters verhuurd. De jacht van gemeentegronden werd bij inschrijving verpacht. Het kantoor van den hoofdopzichter der landerijen werd in het voorjaar van het perceel Lange Hofstraat 3 overgebracht naar het pand Kerkhof 1. Wij besluiten dit hoofdstuk met een overzicht van de opbrengst over de laatste vijf jaren van enkele bronnen van inkomsten, op het vorenstaande betrekking hebbende.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1933 | | pagina 13