Bijlage X. 30 Eieren. De handhaving van het Eieren-besluit heeft veel tijd in beslag genomen voornamelijk van de keurmeesters, omdat de keuring vrijwel geheel ter plaatse moet ge schieden. Niet alleen werden regelmatig de vele eier markten bezocht, doch ook de koelhuizen, waarin eieren bewaard worden, de pakhuizen der eierhandelaren, de winkeliers en de handelaren, die de eieren verzamelen. Bij den aanvang der controle bleken zeer veel vuil- schalige eieren te worden aangevoerd, doch nadat o.a. de kippenhouders door publicaties er op gewezen waren, dat op eenvoudige wijze, n.l. door het schoonhouden der nesten en het 2 maal daags verzamelen der eieren zeer gemakkelijk aan de eischen kon worden voldaan, trad er zeer spoedig een groote verbetering in. Als voorloopige maatregel werden alle aangetroffen vuilschalige eieren, in totaal 24101, door de keurmeesters van het stempel „2e soort" voorzien, waardoor de verkoopwaarde verminderde. Tegen een viertal kippen houders, die bij herhaling zeer vuilschalige eieren af leverden, werd proces-verbaal opgemaakt. Als „Waren" aangeduide artikelen. Van de 24 onderzochte monsters waschmiddelen vol deden er 5 niet aan de gestelde eischen. Dit betrof voornamelijk zeeppoeder wegens te laag vetzuurgehalte, 3 monsters waren niet van de vereischte aanduidingen voorzien. Ter plaatse werd 1 partijtje, bestaande uit 0.9 Kg. afgekeurd. Op de overige onder deze rubriek vallende artikelen, die onderzocht werden, behoefden geen aanmerkingen te worden gemaakt. Bijlage X. 31 Diverse monsters. Naar aanleiding van klachten van het publiek werden 49 monsters levensmiddelen en andere waren onder zocht. Als resultaat van deze onderzoekingen, die kosteloos werden verricht, werden o.a. afgekeurd Sun-maid ro zijnen, oliebollen, paling, gesmolten vet, enz. In meerdere gevallen van ongesteldheid (maagdarm stoornissen), welke toegeschreven werden aan gebruik van ondeugdelijk voedsel, werd de hulp ingeroepen van dezen dienst om de oorzaak op te sporen. De oorzaak bleek veelal gelegen te zijn in het gebruik van spijzen, die den vorigen dag waren bereid en op den dag van gebruik niet voldoende waren verhit. Vooral de spijzen bereid met melk, als puree, pudding en soepen, bleken vooral in de zomermaanden maagdarmstoornissen te kunnen veroorzaken. Op verzoek van de politie werden enkele dranken op alcoholgehalte onderzocht. Ook bood zij monsters kaas, slagroom met aardbeien, pruimen en gebakken bot ter onderzoek aan. Op verzoek van de gemeente Zutphen staat het water van het Gemeentelijk waterleidingbedrijf onder voortdurende controle van dezen dienst, terwijl van het lichtgas minstens 3 maal per week het calorisch effect wordt bepaald. Behalve deze onderzoekingen werden nog tal van onderzoekingen verricht voor gemeentelijke en parti culiere instellingen. Deze onderzoekingen stonden ook niet in verband met de uitvoering van de Warenwet, zoodat de kosten daarvan eveneens vergoed werden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1932 | | pagina 264