Bijlage X. 22 Evenals vorige jaren nemen de Coöp. Zuivelfabrieken, die consumptiemelk verkoopen, daarvoor de melk van bepaalde boerderijen, waar de melkwinning op hoog peil staat. Deze boerderijen zijn aan den dienst bekend en zijn aan een regelmatig toezicht onderworpen, waartoe in het afgeloopen jaar 1477 monsters melk ter onderzoek zijn ontvangen. Hiervan bleken 2.1 melk van uierziek vee te bevatten. Het aantal fabrieken, dat maatregelen neemt voor een meer intensieve controle op alle geleverde melk, is wederom toegenomen, dank zij de controle op de reinheid van alle melk, die aan de fabrieken wordt afgeleverd. Dit onderzoek werd ook dit jaar door de keurmees ters op de fabrieken verricht waartoe aan die fabrieken 10677 vuilbepalingen werden gedaan. Aan de vee houders, die vuile melk afleverden, werd een waarschu wing verzonden. Korten tijd daarna werd de melk van deze veehouders wederom bemonsterd en op het labo ratorium onderzocht. Liet de reinheid van deze melk dan wederom te wenschen over, dan werd overgegaan tot het opmaken van een proces-verbaal, hetgeen in 3 gevallen is geschied. Door deze werkwijze, die veel tijd van de keurmeesters vergde, wordt het groote voordeel verkregen, dat de melk van alle veehouders tegelijk op reinheid kon worden nagegaan. Bovendien werden 905 monsters melk, welke aan de zuivelfabrieken door de leveranciers werden afgeleverd, onderzocht. De resultaten van het onderzoek van deze melk zijn de volgende Bijlage X. 23 Aantal 905. Te laag vriespunt (watertoevoeging): 1 u/0 Melk van uierziek vee4.8 °/0 Zuurgraad te hoog.0.5 °/0 Van onvoldoende reinheid 6.4 °/0 De in het vorige jaar verkregen resultaten zijn niet vermeld, omdat door verandering van werkwijze geen vergelijking meer mogelijk is. Voor de maatregelen, die door de zuivelfabrieken worden genomen om de melkwinning en melkbehandeling op de boerderij op hooger peil te brengen, kan worden verwezen naar het vorige jaarverslag, omdat daarin geen wijziging heeft plaats gehad. De bestrijding van de tuberculose bij het rundvee is ondanks de tijdsomstandigheden niet verminderd. Inte gendeel is het toezicht nog uitgebreid, doordat wederom een fabriek tot het nemen van maatregelen ter bestrij ding is overgegaan. Omtrent den verkoop van rauwe melk in flesschen kan, evenals verleden jaar, worden medegedeeld, dat de kwaliteit door een te hoog kiemgetal soms nog te wenschen overlaat. Van de als gepasteuriseerd aangeduide flesschenmelk werden 161 monsters onderzocht. Van 12 hiervan, d.i. 7 °/0 (vorige jaar 2.2 was het kiemgetal per cM,3 hooger dan 25.0007 maal, d.i. 4.3 (vorige jaar 3.8 °/o) meer dan 100.000. Deswege werden de be trokken fabrikanten schriftelijk gewaarschuwd, waarna over 't algemeen verbetering intrad. Tegen een hunner moest echter tot het opmaken van proces-verbaal worden overgegaan. De Kantonrechter wees tegen hem een veroordeelend vonnis. Bij 2 monsters was het procentisch vetgehalte der droge stof beneden 24 ge-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1932 | | pagina 260