Bijlage X. 14 kunstmatige kleurstof aanwezig was, waardoor de kleur van het krentenbrood de indruk geeft, dat er eieren in verwerkt zijn. De betrokken bakkers ontvingen hier over een waarschuwing. Evenals het vorige jaar werd doorgegaan met het onderzoek van bedrijfswater in bakkerijen gebruikt. Enkele pompen moesten worden afgebroken, omdat ze ondeugdelijk water opleverden. Bij de bezoeken aan de bakkerijen werden door de keurmeesters 147 aanmerkingen gemaakt wegens den onzindelijken toestand, waarin de localiteiten of toestellen verkeerden of op de wijze van bewaring of aanduiding van het brood. Ter plaatse werden door de keurmeesters afgekeurd en verwerkt tot veevoeder 7 partijen, wegende 35.5 K.G. Cacao en Chocolade. Van de 163 monsters cacaopoeder hadden er 3 een te laag vetgehalte in de droge stof, gaven 7 een positieve schimmelproef, terwijl tevens geur en smaak afwijkend en de zuurgraad van het cacaovet te hoog waren. Om een of meer der genoemde redenen werden in totaal 8.6 K.G. afgekeurd. Bovendien waren 2 partijen niet op de juiste wijze aangeduid. Van de 88 monsters chocolade bleken er 7 aanmer kelijke hoeveelheden ijzerdraaisel te bevatten, dat er waarschijnlijk door onoordeelkundige reiniging der machines was ingekomen. 7 monsters melkchocolade bevatten veel te weinig melkvet. In totaal werden 14 partijen chocolade, wegende 43.8 Kg. aan de consumptie onttrokken. De voortdurende controle op de cacaoproducten, Bijlage X. 15 heeft dus wel een groote verbetering gebracht, want vervalschte cacaopoeder werd de laatste jaren niet meer aangetroffen, terwijl cacaopoeder met schimmel nog slechts zeer weinig voorkomt. 36 partijen, wegende 55.4 K.g., werden door de keurmeesters wegens bederf afgekeurd. Consumptieijs. Een streng toezicht werd dit jaar uitgeoefend op de bereidplaatsen van consumptieijs, die daarvoor meerdere malen werden bezochtzij bleken in 't algemeen weer beter ingericht te zijn dan verleden jaar, zoodat slechts weinig aanmerkingen behoefden te worden gemaakt. Er werden 44 monsters roomijs en 206 monsters consumptieijs onderzocht; hiervan hadden resp. 18 en 72 monsters een hooger kiemgetal dan 100.000. Roomijs bleek in 6 gevallen niet met voldoende room te zijn bereid. Wegens het niet voldoen aan de gestelde eischen, werden 98 schriftelijke waarschuwingen ver zonden. 2 partijen, bestaande uit 6 liter consumptieijs, werden ter plaatse door de keurmeesters afgekeurd. Groenten, vruchten en zaden. Van deze waren zijn wegens bederf afgekeurd 97 partijen, in totaal wegende 474.5 Kg. In het laboratorium werden 43 monsters van de onder deze groep vallende waren onderzocht, waarvan een tweetal monsters tomatenpuree niet aan de gestelde eischen voldeed. Er werden in tegenstelling met ver leden jaar slechts een 5-tal partijen kersen met maden van de kersenvlieg aangetroffen. Ook deze partijen kwamen wederom uit Duitschland hoewel de controle

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1932 | | pagina 256