Bijlage U. 8 III. DE TOESTAND VAN EN DE GEBEUR TENISSEN OP DE ARBEIDSMARKT IN DE GEMEENTE. Daar in dit jaar de werkzaamheden voor het graven van het Twente-Rijnkanaal als het ware onder de rook van Zutphen geschiedden, kwamen vele grondwerkers, betonwerkers en -vlechters, timmerlieden en andere, een dergelijk beroep uitoefende, arbeiders naar hier wonen. Nu echter het werk verder naar Lochem en Twente is verschoven, blijven bedoelde arbeiders hier woonachtig, waardoor het aantal werkloozen, vooral in het bouwvak, een grooteren omvang aannam, dan in dezen crisistijd anders net geval zou zijn geweest. Arbeidsconflicten kwamen in deze gemeente niet voor. Echter duurde de staking bij den aannemer van een gedeelte van het Twente-Rijnkanaal onder Eefde voort tot ongeveer eind November. De meeste van deze stakende arbeiders wonen in deze gemeente. Bij de N.V. Spieker en Elferink's Transport en Handelsmaatschappij kwam een nieuwe loonovereen- komst met den Centralen Bond van Transportarbeiders tot stand, waardoor de loonen met ongeveer 10 daalden. Ook de loonen van de bouwvakarbeiders werden verlaagd. Het coll. contractloon van een vakman werd verlaagd van 60 op 54 cent per uur, van een grond werker of opperman van 51 op 46 cent per uur. De Hollandsche Speciaal Industrie, rijwielenfabriek, werd geheel stopgezet, waardoor een groot aantal ar beiders werkloos werd. Een gedeelte hiervan vond nog werk in andere gemeenten, een ander deel kreeg werk door beroepsverandering, doch een zeer groot Bijlage U. 9 aantal staat nu reeds sinds de stopzetting bij de beurs ingeschreven. De Ind. Mij Zutphen, schroevenfabriek, ontsloeg ook een deel van haar arbeiders; van de N.V. Wegenbouw v.h. Boezewinkel staan een groot aantal machinisten en bankwerkers en andere metaalarbeiders ingeschreven. Ook de andere metaalindustriën moesten een aantal van hun arbeiders ontslaan, zooals o.a. de Zilversmederij „Hollandiawelke ongeveer het derde gedeelte van haar personeel gedaan gaf. Door verplaatsing van het werkplaats-depot van de Rijkstelefoon naar Deventer, kwamen een aantal arbeids contractanten zonder werk, terwijl tevens het aantal losse arbeiders, die vrij veel werk daarbij verrichtten, zeer afnam. De Jeugdgevangenis, welker verbouwing dit jaar tot stand kwam, zal waarschijnlijk niet in gebruik worden genomen. 4. ARBEIDSBEMIDDELING IN DE GEMEENTE. 1. Algemeen. Dit jaar nam de werkloosheid nog meer in omvang toe, dan reeds in 1931 het geval was. Om een klein overzicht te geven van de belangrijke toeneming, volgen hier enkele cijfers van aantallen werkzoekenden, welke stonden ingeschreven bij de arbeidsbeurs aan het einde van genoemde maand in het bijgevoegde jaar Januari 232 126 348 504 April 89 98 195 469 Juli 75 109 214 474 October 164 332 694 1929 1930 1931 1932 O O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1932 | | pagina 217