24 steeds bevredigend mag heeten" en verder „Het zou gewaagd zijn hieruit ook voor 1932 gevolgtrekkingen te maken." De inmiddels aan het licht getreden feiten hebben dit bevestigd. Ware het niet, dat de uitgaven voor armenzorg, werkverschaffing inbegrepen in 1932 een ongekende hoogte hadden bereikt, dan zou Zutphen zich nog steeds op een gunstigen loop zijner financiën hebben mogen beroemen. Helaas was alleen reeds als subsidie aan het burgerlijk armbestuur f 217.000 benoodigd dit bedrag moet worden vermeerderd met de kosten van werkverschaffing aan werkloozen hetwelk nog niet met juistheid bekend is, omdat een deel door het Rijk is voorgeschoten en nog moet worden teruggevorderd. Deze uitgaven werpen alle berekeningen omver. Op de overige uitgaven is intusschen zooveel mogelijk bezuinigd de ontvangsten bleven behoorlijk vloeien wat de belastingen betreft, dezen bleven vrijwel alle boven de ramingen, sommige tot verhoudingsgewijs vrij groote bedragen. Verdere verhooging der belas tinggrondslagen of opcenten behoefde nog niet plaats te hebben. Wel is tegen ons aanvankelijk voornemen in, van de in den dienst 1931 „besloten reserve" ad f 70000, bij suppletoire begrooting f 52500 naar den dienst 1932 overgebracht, ten einde het te kort op te vangen en met de hoop, dat 1932 daardoor met een batig saldo zal sluiten, hoewel dit vrij zeker niet zoo groot zal zijn als dat van de rekening 1931 ad ruim f 142000. Ook andere tegenvallers bleven niet uit. Met name worde gewezen op de vermindering der uitkeering uit het gemeentefonds voor 1932/33 met rond f 18000 25 tengevolge van de verwerping van ons voorstel tot toepassing van een tijdelijke korting op de salarissen van het gemeentepersoneel. In het volgende uitkee- ringsjaar zal deze korting zich, maar wij mogen ver vertrouwen, niet herhalen. Daarentegen constateeren wij met genoegen, dat voor subsidie aan het ziekenhuis raming begrooting ruim f 50000 slechts ruim f 27000 benoodigd bleek. Dat de voorgenomen verbouwing nog niet tot stand is gekomen heeft hierop waarschijnlijk invloed gehad maar voor een deel mag dit gunstige resultaat op rekening worden geschreven van de totstandkoming van het Zutphensch Ziekenhuisverplegingsfonds, dat in 1932 zijn werk begon. Alles bijeengenomen, mag niet worden beweerd, dat de financiëele positie rooskleurig is, maar anderzijds mag met ingenomenheid en erkentelijkheid worden vastgesteld, dat zij niet, als helaas in vele andere ge meenten, uiterst zorgwekkend mag heeten of wel tot wanhoopsmaatregelen moet voeren. Een vast en voorzichtig beleid blijft meer dan ooit geboden. Maar met de lichtpunten, die zonder twijfel aanwijsbaar zijn en waarover in een volgend verslag meer zal kunnen worden bericht, in 't oog, mag het vertrouwen in de toekomst behouden worden. De geldleening, waarvan in het verslag over 1931 reeds sprake was is in 't eind van '32 en begin '33 gesloten. Op gunstige voorwaarden n.l. tegen 4ll~> en den parikoers kon f 800.000 op onderhandsche schuldbekentenis worden opgenomen. Hiermede is voor- loopig in de kapitaalsbehoeften der gemeente voorzien. Overigens gaan wij meer en meer het stelsel in toe passing brengen om naar hun aard buitengewone

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1932 | | pagina 14