20 van een lichtpunt en een electrische looplamp voorzien. De slooten en greppels werden goed onderhouden. De uitgegraven greppelgrond werd ter plaatse geslecht. In de verpachte weilanden werden de slooten en greppels van gemeentewege flink opgegraven. Het rikwerk langs de Varkensweide, het Helbergen, de Armenweezenweide, Elshorsten, Beugelwaard, Moes- mate en Weezenrooi werd goed onderhouden. Nieuwe afrasteringen met betonpalen werden geplaatst langs een gedeelte van het Helbergen. Deze betonpalen werden door het vaste personeel op regenachtige dagen in de loods op den Houtwal gemaakt. In November werden weer gegadigden opgeroepen voor de volkstuintjes. De huurprijs werd vastgesteld op f 2 per are of f 4 per tuintje. Het aantal aan vragen bleek zoo groot te zijn, dat de volkstuinen aanmerkelijk moesten worden uitgebreid. Uitgegeven werden op den Gasthuiskamp bezuiden den Deventerweg 59, op den Gasthuiskamp benoorden den Deventerweg 21, op den Leeuwerik 22, in de Koppelen 63, op den Gasthuiskamp aan den Buiten singel en bij den watertoren 6, op den Laarmansheuvel 40, op de Tichelkuilen 30, op het Helbergen 138 en op den Marsch 85 tuintjes. Eind Januari 1932 werd een belangrijke verpachting gehouden van de bouwlanden op het Helbergen en op den Marsch. Op verzoek van de pachters werd het besluit ge nomen de verpachting voor zes achtereenvolgende jaren te doen plaats vinden. De opbrengst van deze verpach ting was gemiddeld 55 °/0 lager. Naar de ligging van de hooilanden en den kalk- toestand van den grond, werden deze bemest met 500 21 K.G. thomasslakkenmeel of superfosfaat per H.A. Kali- arme stukken ontvingen wat extra kali en bovendien nog circa 100 K.G. stikstof bemesting. De verpachte weilanden ontvingen thomasslakkenmeel of superfosfaat en hooge zanderige stukken een extra kalibemesting. Stikstofbemesting vindt van gemeente wege op de verpachte weilanden niet plaats. De pach ters betalen als bijdrage in de bemestingskosten f 10 per H.A., terwijl de gemeente de rest betaalt. Over 1932 werd in totaal op alle hooi-en weilanden uitgezaaid 164000 K.G. thomasslakkenmeel, 53000 K.G. superfosfaat, 5000 K.G. chilisalpeter, 7500 K.G. zwavel zure ammoniak, 5900 K.G. kalksalpeter, 7000 K.G. kali- zout 40 °/0, 15000 K.G. Belgische kluitkalk en 3800 K.G. kalkmergel. De weilanden, het achterste gedeelte van het Hel bergen tegen het havenkanaal en een gedeelte van de Batterij werden bemest met in totaal 105 groote bakken dunne beer, afkomstig van den gemeentelijken reini gingsdienst. Door het Nationaal Crisiscomité werd aan kleine boeren en tuinders, die niet in staat waren de kosten van bemesting zelf te bestrijden, zwavelzure ammoniak tegen den verminderden prijs van f 2 per 100 K.G. beschikbaar gesteld. In totaal werd aan land- en tuin bouwers in deze gemeente op deze wijze 6400 K.G. zwavelzure ammoniak uitgegeven. Op de boerderij „het Erve den Brink'' werden dit jaar belangrijke herstellingen aangebracht. Het dak werd versterkt door gordingen en voor de helft met nieuw riet afgedekt. Een groot aantal oude pannen benevens de windveeren werden vernieuwd. De gevels werden opnieuw ingevoegd en bepleisterd. Het erf en het huis

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1932 | | pagina 12