18 aan J. D. Ch. Visser, een pakhuis aan de Diezer- straat, tegen een huurprijs van f 312 per jaar aan mej. G. Langenberg, een stuk grond aan den Emmerikschenweg, groot 410 M2., tegen een huur prijs van f 14 per jaar. De eigendommen der gemeente werden met de daar voor op de begrooting uitgetrokken gelden naar be- hooren onderhouden. Landerijen. De algemeene toestand in land- en tuinbouw was in het jaar 1932 verre van rooskleurig, vrijwel alle takken van landbouw en veeteelt leden in hevige mate onder de crisis. De opbrengsten waren goed, doch de financiëele resultaten slecht. Verschillende producten van land- en tuinbouw en veeteelt daalden in prijs tot beneden het peil van vóór den oorlog. De opbrengsten der landerijen waren voor de gemeente, onder deze omstandigheden, ongunstiger dan over 1931. Het voorjaar van 1932 was koud. Vooral de eerste helft van Maart. Hierna volgden veel regendagen, terwijl zelfs in Mei de temperatuur nogal laag bleef. Het koude voorjaar werd gevolgd door een langen mooien zomer. Na een natte herfst kregen we een winter, welke in 1932 zacht verliep. De Ijsselstand was bijna gedurende het geheele jaar laag, waardoor geen schade werd toegebracht aan te velde staande gewassen. Vanwege het late voorjaar begon de ontwikkeling der graslanden en granen laat. Naderhand werd de achterstand in den groei weer ingehaald en was o.a. de hooioogst buitengewoon goed. De opbrengst van het grasgewas was ongeveer gelijk aan die over 1931. Het hooigras aan de Veluwsche zijde bracht f 10.620 19 op tegen f 8289.25 in 1931, dat aan de Graafschapsche zijde f 6698 tegen f 6767.25 in 1931. De totale opbrengst van gras langs wegen, kribben, hooigras, naweiden, haver, strooisel en riet bedroeg f 18478,75 tegen f 18719.72 in het vorig jaar. Eenige perceelen bouwland, waarvan de pacht wegens wanbetaling moest wórden opgezegd, benevens de Groote Rijswaard op de Uiterwaarden en de Groote Schiphoeve te Voorst, werden met haver beteeld. De haver van deze perceelen, die alle een goede opbrengst gaven, werd publiek verkocht tegen f 847. De gemeentelijke reinigingsdienst nam in 1932 circa 2.75 H.A. hooigras op de Varkensweide over voor den prijs van f 290. Het vee kon dit jaar weer op tijd in de weide worden gedaan. Als koewaarden werden het Helbergen en de Batterij uitgegeven. In verband met de nog slechtere uitkomsten in het veehoudersbedrijf dan in 1931 werd de inscharingsprijs voor de koewaarden vastgesteld op f 55 per schaar. In totaal werden 41 stuks ingeschaard. De reinigingsdienst gebruikte de Groote- en Kleine Weezenrooi, groot ongeveer 5.80 H.A., als paardenweide. Het onderhoud van de drinkkolken gaf, in verband met den vrij lagen rivierstand, tamelijk veel werk. De electrische bemalingsinstallatie op de Uiterwaarden deed in 1932 weer uitstekende diensten. Over het ge heele jaar werd 5018 K.W. aan stroom verbruikt. Gemalen werd in totaal 457 uren. Op advies van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf werd een eenvoudig electrisch verwarmingskacheltje in het bemalingsgebouw aangebracht, ten einde het vochtig worden van den electromotor te voorkomen. Ook werd het gebouwtje

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1932 | | pagina 11