66 HOOFDSTUK IX. WATERSTAAT. Waterleidingen, beken, sluizen en stuwen. Waterleidingen en Beken. Aan waterleidingen en beken, voor zoover zij bij den dienst gemeentewerken in onderhoud zijn, zijn geen bizondere werkzaamheden verricht. De Berkel binnen de stad werd zooveel mogelijk gespuid. De lijst van waterleidingen en beken in onderhoud bij den dienst der landerijen onderging geen verandering. De waterleidingen en beken werden tweemaal, enkele vaker, gesneden, de grootere met de kettingzeis, de kleinere met de gewone zeis. Voorzoover de waterstand het toeliet, werden ze bovendien met de schop goed schoon gemaakt. Plannen tot verbetering van de Voorstondensche beek zijn in een ver stadium van voorbereiding. Een uit gebreid rapport omtrent de bemaling werd on College aangeboden. Verlegging Oekensche beek. In het afgeloopen jaar werd het afwateringskanaal door de Uiterwaarden (Verlegging Oekensche beek) geheel voltooid. Het afwateringskanaal kreeg een bodembreedte van 2.50 M., met taluds van 3/4 op 1. Ter weerszijden werden dijken aangelegd van kleispecie, met een kruin breedte van 1.25 M. en een kruinhoogte van 7.00 M. plus N.A.P., d.i. 2.44 M. boven den gemiddelden rivier stand. In het Lijnpad nabij den IJssel werd een dubbele 67 ruime duiker in gewapend beton aangebracht. Beide duikers zijn door windwerken met tandstangen afsluitbaar. Iedere duiker heeft een diameter van 1.25 M. en een lengte van 11 M. Op de plaats, waar de noordelijke dwarsdijk de Oekensche beek kruist, nabij den Kanonsdijk, werd een afsluitbare duiker aangebracht. De hoofdontwateringssloot door de Uiterwaarden, de z g. pompsloot, kruist met een dubbelen onderleider in gewapend beton het afwateringskanaal. In totaal werden in den onderleider 44 buizen van 0.50 M. diameter gelegd. Het zuidelijk gedeelte van de Uiter waarden werd tot en met den Koekoek geheel omkaad tot een hoogte van 2.44 M. boven den gemiddelden rivierstand. In totaal werden 2115 M. dijk nieuw aangelegd. Al deze werkzaamheden werden uitgevoerd door den dienst der landerijen, waarvoor los personeel werd aangenomen. De kosten van het geheele werk hebben aan arbeids- loonen f 5346.54 en aan materialen f 1854.08 bedragen. De uitgevoerde werken beantwoorden aan de ver wachtingen. Het is thans mogelijk de Uiterwaarden met betrekkelijk geringe moeite tegen hoog zomerwater te beschermen. Opmerkelijk is vooral het feit, dat de pomp- installatie veel minder kwelwater behoeft te verwerken dan vroeger en nu dan ook gemakkelijk kan voorblijven. Sluizen en Stuwen. De sluizen en stuwen zijn de volgende 1. de Hoendernestersluis in den Vliegendijk 2. de sluis in de Lage Waarden tot afwatering van de Oekensche beek

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1931 | | pagina 36