Bijlage X. 30 2. De vraag deed zich voor of het gehalte aan glycogeen van leverpastei eene aanwijzing is voor de hoeveel heid lever, bij de bereiding gebezigd. Afgezien van de groote moeilijkheden, die zich voordoen bij de bepaling van glycogeen, vooral naast zetmeel, moest deze vraag ontkennend beantwoord worden, omdat het glycogeengehalte van verschillende levers zeer uiteen loopt. 3. Bij het onderzoek van advocaat bleek de methode van Groszfeld voor de bepaling van het gehalte aan lecithine phosphorzuur (Z.U.L. 1927 (54) 450), zeer aanbevelenswaardig te zijn, zoowel wegens de geringe hoeveelheid uitgangsmateriaal (5 gr.), als wegens de reproduceerbaarheid der uitkomsten. Ook de vetbepaling volgens Groszfeld bleek groote voordeelen te bieden. 4. Benzoëzuur bleek een normaal bestanddeel van heide honing te zijn en wel in hoeveelheden van omstreeks 400 mgr. per K.G. Mededeeling hiervan is gedaan in de analytische sectie van de Ned. Chemische Vereeniging in Decem ber 1931. (zie Chem. Weekblad 1932 bladz. 104). 5. De colorimetrische benzoëzuurbepaling van Grosz feld (Z.U.L. 1927 (53) bladz. 479) bleek in vele gevallen een goed bruikbare methode te zijn om het gehalte aan benzoëzuur in voedingsmiddelen te bepalen, mits bij de uitvoering eenige voorzorgs maatregelen in acht worden genomen (zie Chem. Weekblad 1932, bladz. 105). 6. Nagegaan werd of het kiemgetal van consumptieijs bij bewaring bij 0° en —8° C. ook wijziging ondergaat. Gevonden werd, dat het kiemgetal gedurende een week bij beide temperaturen geen of zeer geringe Bijlage X. 31 wijzigingen onderging, doch dat daarna de resultaten onzeker werden. Na een maand waren deze getallen in het algemeen sterk verhoogd, doch bij 8° waren ze in enkele gevallen ook verlaagd. De aanwezigheid van coli in 0.1 c.M.3 bleef in alle gevallen aantoonbaar. Bij 8° C. trad dikwijls coagu- latie op. Er bestaat dus geen bezwaar consumptieijs monsters gedurende enkele dagen bij 0° C. te bewaren, alvorens ze te onderzoeken, (zie ook Hammer, Dairy bacteriology). De Directeur van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Zutphen, H. W. DE KRUIJFF.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1931 | | pagina 273