Bijlage X. 28 waren uit pompen bij bakkers, melkverkoopers, con- sumptieijs-bereiders, hotelhouders, enz. Ondeugdelijk water leverden 7 pompen. Op verzoek van gemeentebesturen, particulieren, stichtingen, enz, werden nog 175 watermonsters onder zocht. Hiervan werden 89 monsters afgekeurd. Andere eet- en drinkwaren. Hiertoe behooren alle eet- en drinkwaren, die niet onder een der voorgaande groepen konden worden ondergebracht. Afgekeurd werden wegens bederf44 potjes pinda kaas, 20 busjes tomatensaus; 50 K.g. oranjesnippers, die aanmerkelijke hoeveelheden boorzuur bevatten, werden onder ons toezicht in een groote partij verwerkt, zoodat de nieuwe partij slechts geringe hoeveelheden bevatte. Als „Waren" aangewezen artikelen. a. Waschmiddelen. Van de 178 monsters waschmiddelen werden 8 af gekeurd, omdat zij niet voldeden aan de gestelde eischen, v.n. zeeppoeder wegens te laag vetzuurgehalte. b. Behangselpapier. De onderzochte monsters behangselpapier waren vrij van arsenicum. c. Kapok. De onderzochte monsters kapok voldeden alle aan de gestelde eischen, evenals de monsters genomen van de overige onder deze rubriek vallende artikelen. Slechts één monster, dat als „bijenwas" aangeduid was, bleek voor 80 °/0 niet uit bijenwas te bestaan. Bijlage X. 29 Diverse monsters. Naar aanleiding van klachten van het publiek werden 50 monsters verschillende levensmiddelen onderzocht. Naar aanleiding van de resultaten van deze onderzoe kingen, die kosteloos werden verricht, werden afgekeurd pindakaas, spinazie in blik, noten, 5 Kg. koek, vleeschnat, 3000 K.g. rogge, enz. Op verzoek van de politie werden eenige monsters drank op alcoholgehalte onderzocht; bovendien monsters petroleum, snoepgoed en rolmops. Op verzoek van de Gemeente Zutphen staat het water van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf onder voortdurende controle van dezen dienst, terwijl van het lichtgas minstens 3 maal per week het calorisch effect werd bepaald. Behalve deze onderzoekingen werden nog tal van onderzoekingen verricht voor gemeentelijke en particuliere instellingen. Deze onderzoekingen stonden ook niet in verband met de uitvoering van de Warenwet, zoodat de kosten daarvan eveneens vergoed werden. Bijzondere onderzoekingen. 1. Het joodgetal van het onverzeepbare van vetten en oliën, bepaald volgens Bolton en Williams (Analyst 1930-5 en 1932-25), blijkt van beteekenis te zijn voor het onderzoek van olijfolie, aangezien dit getal voor deze olie veel hooger is 200), dan voor welke andere olie ook (beneden 125). De resultaten van het onderzoek van eenige monsters, uit den handel verkregen, kwamen geheel overeen met die van Bolton en Williams.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1931 | | pagina 272