26 gemeentwege opgegraven. Vroeger moesten de pachters dit zelf doen, doch in de praktijk kwam daarvan niets terecht. Het rikwerk langs de Varkensweide, het Helbergen, de Armenweezenweide, Elshorsten, Beugelwaard, Moes- mate en Weezenrooi werd goed onderhouden. Nieuwe afrasteringen met betonpalen werden geplaatst langs de Waard aan de Oekensche beek. Deze palen werden door het vaste personeel gemaakt op regenachtige dagen. In November werden weer gegadigden opgeroepen voor de volkstuintjes. Het aantal aanvragen blijft steeds groot. De huurprijs bleef f 2.50 per are of f 5 per tuintje. Uitgegeven werden op den Gasthuiskamp 57, in de Koppelen 61, bij de gasfabriek 5, op den Leeuwerik 21, op den Gasthuiskamp benoorden den Deventerweg 20, op de Tichelkuilen 30, op den Laarmansheuvel 21 en achter den watertoren 2 tuintjes. In Februari 1931 had een belangrijke weilandver pachting plaats. In verband met de onzekere tijden werd het weiland slechts voor drie achtereenvolgende jaren verpacht, waarmede de pachters genoegen namen. De opbrengst van deze weilanden was gemiddeld 2025 lager dan van den voorafgaanden pachttermijn. Begin December 1931 zou een belangrijke publieke bouwlandverpachting worden gehouden. Vanwege het groote risico voor de pachters bij inhuring voor zes jaren in dezen abnormalen crisistijd, zou de verpachting voor drie achtereenvolgende jaren plaats vinden. De stemming onder de pachters was echter van dien aard, dat zij juist het tegenovergestelde eischten. Zij wenschten n.l. op langen termijn te pachten. Het gevolg was, dat de pachters weigerden te pachten en de verpachting niet kon doorgaan. 27 Naar de ligging van de hooilanden en den kalk- toestand van den grond werden deze bemest met 500 K.G. thomasslakkenmeel of superfosfaat per H.A. Kali- arme zanderige stukken ontvingen wat extra kali en bovendien nog circa 100 K.G. chilisalpeter, zwavelzure ammoniak, kalksalpeter of kalkstikstof. De verpachte weilanden ontvingen 500 K.G. thomas slakkenmeel of superfosfaat en hoogere zanderige stukken een extra kalibemesting. Stikstofbemesting vindt op de verpachte weilanden niet plaats. De pachters betalen als bijdrage in de bemestingskosten f 10 per H.A., terwijl de gemeente de rest betaalt. Over 1931 werd in totaal op alle hooi- en weilanden uitgezaaid 165700 K.G. thomasslakkenmeel, 77000 K.G. superfosfaat, 5000 K.G. chilisalpeter, 6500 K.G. zwavel zure ammoniak, 6400 K.G. kalksalpeter, 2000 K.G. kalkstikstof en 10000 K.G. kalizout 40 De weilanden de le kloot van het Zwanevlot en de Ingeloste Koppelen oostdeel werden bemest met in totaal 110 groote bakken dunne beer, afkomstig van den gemeentelijken reinigingsdienst. In samenwerking met het Kalkstikstofbureau te Amsterdam werden de hooigrasproefvelden in de Kijfs- dijken voortgezet, ter verbetering van de bestaande graszode en vermeerdering van de hooiopbrengst. Deze proeven zijn over 1931 zeer geslaagd. Op de boerderij „het Erve den Brink" werd een onkruidbestrijdingsproefveld aangelegd in de rogge, speciaal tegen het veelvuldig voorkomen van koren bloemen en klaprozen. Het veldje werd per H.A. bemest met 250 K.G. kalkstikstof. Er werd 's morgens vroeg in Februari op het bedauwde gewas gestrooid. Bij het oogsten van deze rogge was deze geheel schoon en

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1931 | | pagina 16