Bijlage K. 12 LEGER. MATEN. SCHUTTERIJ. VEREENIGINGEN. Bijlage K. 13 ZEGELSTEMPELS. 33. Geweer, geteekend J. B. 1622. Afkomstig uit Cortenoever. Aangekocht door de Museum-commissie. 34. Geweer met toebehooren, o.a. een geborduurde bandelier, in mahoniehouten kist, fabrikaat C. L. Witte te Zutphen 1854. Dit geweer is een prijs van den heer D. Ketjen te Zutphen, behaald bij het prijsschieten te Deventer in 1854. Ten geschenke ontvangen van den heer H. L. Ketjen te Zutphen. 35. Pistool, met dubbelen loop van koper; lengte 22 V2 c.M. 18e eeuw d. Ten geschenke ontvangen van den heer P. van Oossaanen te Zutphen. 36. Klompenmaat van houtlengte 39 c.M. 19e eeuw c. Ten geschenke ontvangen van den heer P. van Oossaanen te Zutphen. 37. Uniform met lange jas van den Kaptein der Schutterij, gedragen tot de opheffing der Schutterij in 1907. Ten geschenke ontvangen van den heer D. J. Bosman te Zutphen. 38. Velddienstoefening der Schutterij op de Gorsselsche heide, fo tografie 1902. Officieren der Schutterij, 2 fotografiën 1903 en 1904. Ten geschenke ontvangen van den heer D. J. Bosman te Zutphen. 39. Brief aan de Vereeniging der Moederlijke Liefdadigheid van Anna Prinses van Oranje-Nassau, 17 April 1830. Ten geschenke ontvangen van de vereeniging der Moederlijke Liefdadigheid te Zutphen. 40. Insigne van de Rederijkersvereeniging Polyhymnia. Ten geschenke ontvangen van den heer H. W. A. Behrens te Zutphen. 41. Jaarboekje voor Nederlandsche Scherpschutters, samengesteld door F. M. T. Gijsberti Hodenpijl en C. C. Cox uitg. H. Koster, Delft; 1855. Dit jaarboekje was eigendom van de Scherpschuttersvereeniging St. Hubertus. Ten geschenke ontvangen van den heer H. W. A. Behrens te Zutphen. 42. Contra zegel van Zutphen van zilvermiddellijn 5.7 c.M. 1575 duplicaat van cat. No. 1003. Afkomstig uit een oudheidkundige verzameling te Keulen. Aangekocht uit Duitsch antiquariaat door de Museum-commissie. In den catalogus is het volgende aangeteekend Het oudste zegel van Zutphen, middellijn 6.5 c.M werd in 1243 gebruikt, het komt overeen met het latere zegel van 1575, maar de leeuw in de poort ontbreekt. Een oorkonde van 1353 vertoont een nieuw zegel, middellijn 9 c.M., gelijk aan het zegel van 1575, maar niet gedateerd. Hierbij behoorde een contrazegel (gelijk aan het thans gekochte). In 1572 werd het niet gedateerde zegelstempel op bevel van Alva ter inventarisatie naar Arnhem gezonden, het werd later evenwel niet in de Rekenkamer aldaar gevonden (Tadama p. 208). Het contra-zegel werd geroofd en opgekocht door den zilver smid Jeronimus te Arnhem. Toen hij aanbood het terug te zenden naar Zutphen, kreeg hij van den magistraat geen ant woord en heeft het gebroken opdat er geen kwaed van soude come". Het stadsbestuur van Zutphen besloot nieuwe zegel stempels te Arnhem te laten maken. Deze nieuwe stempels werden in Dec. 1574 te Arnhem afgehaald, beide waren (volgens bestelling waarschijnlijk) gelijk aan de vorige, alleen is het groote zegel gedateerd 1575. De beide zegelstempels met ketting verbonden, werden ieder jaar op 22 Febr gebruikt voor het zegelen der opdrachten van verkochte perceelen binnen „deze Stad en Jurisdictie". (Gimberg, Gelre dl. IV). Van een tweede contrazegelstempel is evenwel geen sprake. Het is echter mogelijk, dat de zilversmid Jeronimus het contrazegel niet heeft „gebroken" en er later een tweede bij heeft gemaakt.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1931 | | pagina 138