Bijlage X. 26 d. Kapok. Van de 19 monsters kapok voldeden er 3 niet aan de eischen in het kapokbesluit gesteld. Een monster gemengde kopok bleek geen kapok te bevatten en uit katoenvezels te bestaan. Diverse monsters. Naar aanleiding van klachten van particulieren werden 34 monsters van zeer uiteenloopenden aard onderzocht. De verkregen resultaten gaven in enkele gevallen aan leiding, nadere onderzoekingen bij de verkoopers in te stellen, met het gevolg, dat enkele partijen eetwaren buiten de consumptie werden gebracht. Op verzoek van de politie werden van enkele monsters drank het alcoholgehalte bepaald. Ook werden eenige in beslag genomen levensmiddelen, waarvan vermoed werd dat zij ongesteldheid van den gebruiker hadden veroorzaakt, onderzocht. De onderzoekingen wezen uit, dat de oorzaak van de ongesteldheid in deze gevallen niet aan de hoedanigheid van die voedingsmiddelen mocht worden toegeschreven. Op verzoek van de Gemeente Zutphen staat het water van het Gemeentelijk waterleidingbedrijf onder voortdurende controle van dezen dienst, terwijl van het lichtgas minstens 3 maal per week het calorisch effect wordt bepaald. De resultaten worden ter kennis gebracht van het Gemeentebestuur. Deze onderzoekingen staan niet in verband met de uitvoering der Warenwet, zoodat de kosten daarvan volgens de verordening worden vergoed. Behalve deze onderzoekingen worden nog tal van onderzoekingen verricht voor gemeentelijke en parti culiere instellingen. Deze onderzoekingen stonden ook Bijlage X. 27 niet in verband met de uitvoering van de Warenwet, zoodat de kosten ervan eveneens vergoed werden. Controle onderzoekingen werden verricht le. Omtrent de samenstelling van tomatenpuree. 2e. Omtrent de aanwezigheid van honing in de als honingkoek aangeduide koek, volgens de methode Kruisheer. Hiertoe werden 13 koeken en 17 honingmonsters onderzocht, waarbij zeer gunstige resultaten met die fructos0 methode werden verkregen. De verhouding 100 glucose werd bij honing steeds hooger dan 100 gevonden, zoodat 90 als grens niet te hoog is. Voor de enkele koek- monsters van bekende samenstelling werd, als het getal 90 als waarde voor honing werd aangenomen, een hooger percentage gevonden dan aangegeven was. Koek, die rijkelijk sucade of snippers bevatte, gaf een sterk positieve reactie van Fiehedeze reactie kon tot een zwak positieve worden teruggebracht door, behalve de sucade en snippers, ook de omringende koekdeelen te verwijderen. 3e. Omtrent de methode van Werder voor het aan- toonen van sorbiet in wijnen en portwijn (Mitt. Leb. u. Hyg. Band XX bldz. 7). In geen der onderzochte monsters kon sorbiet worden aangetoondwel na vermenging met appelwijn. Ook bessenwijn bleek geen sorbiet te bevatten. De methode van H. Jahr(Z.U.L. Band 59 bladz. 285) ter nadere identificatie van het sorbiet bleek groote voordeelen te hebben. De Directeur van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Zutphen, H. W. DE KRUIJFF.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1930 | | pagina 278