Bijlage X. 20 1. Een keer in de 14 dagen het doen van de vuil- heidsproef door een 1/._> liter melk op de aanwezige hoeveelheid vuil te onderzoeken. 2. Eenkeerin de 14 dagen bepalen van het reductasegetal. 3. Onderzoek op de aanwezigheid van melk, afkomstig van uierziek vee. 4. Het verrichten yan busseninspectie. 5. Regelmatig nagaan of zure of op andere wijze af wijkende melk wordt geleverd. In het algemeen wordt dus verlangd een goede handhaving van de eischen, die in het huishoudelijk reglement van de fabrieken aan de afgeleverde melk worden gesteld. Alleen de fabrieken in Overijssel gelegen en één fabriek in Gelderland hebben maatregelen genomen ter bestrijding van tuberculose bij het rundvee. Het valt te betreuren, dat deze belangrijke maatregel, die ook in het belang van den veehouder zelf is, in Gelderland nog zoo weinig ingang heeft gevonden. De oorzaak moet misschien ten deel gezocht worden in de meening, dat er niet veel open lijders bij het roodbonte veeslag voorkomen, doch ligt voornamelijk ook hierin, dat er tot heden te weinig propaganda voor gemaakt werd. Omtrent de verkoop van rauwe melk in flesschen kan evenals verleden jaar worden medegedeeld, dat de kwaliteit soms nog te wenschen overlaat, door een te hoog kiemgetal. De oorzaak hiervan kon in meer dere gevallen worden opgespoord, waarna de ge- wenschte verbetering werd verkregen. Gepasteuriseerde Melk. Van de als gepasteuriseerd aangeduidde flesschen- melk werden 132 monsters onderzocht. Van 18 daarvan Bijlage X. 21 d.i. 13.6 °/0 (vorige jaar 12°/0) was het aantal kiemen per c.M.3 hooger dan 25000, waarvan 9 maal, d.i. 6.8 (vorig jaar 7 meer dan 100.000. Deswege werd éénmaal proces-verbaal opgemaakt. Bij 2 monsters werd eenige watertoevoeging geconstateerd, terwijl 1 monster te veel zichtbaar vuil bevatte. Een tiental waarschuwingen werd verzonden. Karnemelk. Onderzocht werden 697 monsters karnemelk, waarvan 92 of 13.2 een lagere vetvrije droog rest hadden dan 7.3 naar aanleiding waarvan éénmaal proces-verbaal werd opgemaakt en 91 schriftelijke waarschuwingen werden verzonden. Wat de andere melkproducten betreft, kan voor de resultaten verwezen worden naar het onderstaand staatje: Room en slagroom 1 94 1 Melkyoghurt 7 Karnemelkspap 78 3 Bij onderzoek van de monsters room en slagroom werd van 46 monsters het kiemgetal bepaald en de aanwezigheid van coli nagegaan. Dit had tot resultaat, dat ondanks een negatieve reactie van Storch, in 17 monsters een kiemgetal werd gevonden van 0—50.000 en in 29 monsters een kiemgetal van 50.000 tot 20 millioen en ontelbaar. In 21 van de 46 monsters werd coli aangetoond. Aangezien room en slagroom meestal door Aantal monsters, Niet voldeden aan de ge stelde eischen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1930 | | pagina 275