Bijlage X. 12 Jams en Vruchtensappen. Ondeugdelijk van Aan de consumptie onttrokken. Jams en geleien Huishoudjam Bessensap Puddingsaus Vruchtenmoes i. blik Vruchten in blik Appelsap Citroensap Totaal 35 potten. 92/2 fl. 25 blikken 135 monsters van de tot deze groep behoorende waren werden onderzocht. Een monster vruchtengelei bevatte te veel water, 2 monsters huishoudjam waren ondeugdelijk wegens te laag suikergehalte, 2 wegens de aanwezigheid van te veel conserveermiddel en een monster wegens gisting en aanwezigheid van schimmel. Van de monsters bessensap hadden er 2 een te laag S.G., 3 te veel conserveermiddel, terwijl 1 monster be schimmeld was. Eén partij was niet van het vereischte opschrift voorzien. Bijlage X. 13 Kaas. In het algemeen was de kaas van de juiste aandui ding omtrent het vetgehalte voorzien. Parmesaansche kaas was veelal zonder aanduiding of wel onjuist aan geduid als volvet, terwijl het 30+ kaas bleek te zijn. Een monster van een als volvet aangeduide Goud- sche kaas bleek 40+ te zijn. 1 partijtje Parmesaansche kaas werd ter plaatse wegens bederf afgekeurd. Koek, gebak en suikerwerk. Slechts een van de 53 onderzochte monsters banket bakkersartikelen, aangeduid als zijnde met boter bereid, voldeed niet aan den eisch, zonder toevoeging van vreemde vetten bereid te zijn. Op dit gebied is dus wel een groote vooruitgang verkregen. Een onderzoek werd ingesteld om na te gaan, of de met de aanduiding „honing" voorziene koeken werke lijk met honing waren bereid, hetgeen slecht in 50 van de onderzochte koeken het geval was. Na bespre king met de fabrikanten werd meestal de aanduiding der koeken gewijzigd niet de samenstelling. Ook andere banketbakkersartikelen waren veel te fraai aangeduid met de woorden als room, slagroom, boter, etc. zonder ook maar geringe hoeveelheden van deze producten te bevatten zelfs in enkele gevallen, o. a. bij enkele soorten toffee, zonder eenig vet te bevatten. Enkele fabrikanten verklaarden, dat de producten, aan geduid als room en slagroom bevattende (zooals b.v. slagroomtruffels), niet van of met slagroom te bereiden zijn en dat zij die aanduiding bezigen omdat het pu bliek daardoor eerder tot koopen overgaat. Om aan de bezwaren tegemoet te komen werden de woorden

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1930 | | pagina 270