Bijlage X. 10 fen, zij het in geringe hoeveelheden. Eieren of eibe- standdeelen worden bij de beschuitbereiding steeds gebruikt. De aanduiding ,,eier kan dus alleen dan van waarde zijn als er meer eieren dan gewoonlijk in de beschuit verwerkt worden. Dit was bij de onderzochte monsters echter niet het geval. In 4.6 van de bezoeken aan bakkerijen moes ten de keurmeesters aanmerkingen maken op den toe stand waarin de localiteiten of toestellen verkeerden, of op de wijze van bewaring, aanduiding, enz. Cacao en chocolade. Van de 200 onderzochte monsters cacaopoeder had den 5, d. i. 2.5'/0 (vorige jaar 17%) een te laag vet gehalte in de droge stof, 3.5% (vorige jaar 10%) gaven een positieve schimmelproef, terwijl tevens de zuurgraad van de cacaoboter te hoog was en de geur en smaak afwijkend waren. 36.8 K.G. (vorige jaar 233 K.G.) ca caopoeder werden wegens een of meer der bovenge noemde afwijkingen aan de comsumptie onttrokken. Uit bovenstaande resultaten blijkt zeer zeker, dat een groote verbetering is gekomen in de hoedanigheid en samenstelling van de hier verkochte cacaopoeder. Bij het onderzoek van chocolade bleek, dat een firma de cacaoboter gedeeltelijk had vervangen door een goedkooper kunstmatig vet. Deze firma verklaarde, dat dit product voor het buitenland bestemd was, doch bij ongeluk aan binnenlandsche winkeliers was geleverd. 13 partijtjes van deze chocolade, in totaal wegende 35.2 K.G., werden in beslag genomen. Enkele partijen van de tot deze rubriek behoorende wa ren droegen nog niet de vereischte aanduiding. 18 partijen, wegende 13.1 K.G. werden ter plaatse afgekeurd. Bijlage X. 11 Consumptieijs. De bereidplaatsen van dit artikel werden regelmatig nagegaan en in het algemeen in orde bevondenslechts een enkele maal bleek de zindelijkheid te wenschen over te laten. Er werden in totaal 74 monsters consumptieijs on derzocht; in 18 monsters werden nog aanmerkelijk meer dan 100.000 kiemen gevonden. In de meeste ge vallen waren deze monsters afkomstig van ijs, dat niet op den dag van monstername was bereid. Kunstmatige zoetstoffen of conserveermiddelen wer den niet gevonden. Roomijs werd in dit keuringsgebied niet verkocht. Groenten, vruchten en zaden. Van deze waren werden wegens bederf ter plaatse afgekeurd 71 partijen, bestaande uit 702.8 K.G., 7 flesschen en 6 bussen, terwijl ingevolge onderzoek op het laboratorium nog 2 partijen gedroogde appels werden afgekeurd, die ook in ondeugdelijken toestand verkeerden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1930 | | pagina 269