36 los personeel aangenomen en werden eenige werken ssnbcstcccl. Mede tengevolge van de heerschende crisis in den land- en tuinbouw in geheel Nederland, was de toestand der landerijen over het afgeloopen jaar in financieel opzicht beduidend minder gunstig dan in 1929. Door de abnormale lage prijzen, waarvoor buitenlandsche artikelen op de markten werden aangeboden en door den bemoeilijkten uitvoer, daalden de prijzen van de producten in land- en tuinbouw aanmerkelijk Door het zachte voorjaar en den zeer lagen rivierstand zagen de wei- en hooilanden er dit voorjaar bijzonder gunstig uit. De IJsselstand was de eerste helft van het jaar laag. Tengevolge van de groote hoeveelheden neerslag, welke vooral in de maanden Juli en Augustus vielen, begon de rivierstand hierna meer en meer te stijgen. In het najaar viel bijna geregeld regen, en eind November, beqin December, deed zich weer een hoogwater-periode gelden. Waar deze in den winter viel, werd betrekkelijk weinig schade aangericht aan wei- en bouwlanden. De lage waterstand in voorjaar en voorzomer, kwam den wei- en hooilanden zeer ten goede. Het jaar 1930 was dan ook een buitengewoon gunstig grasjaar en de hooivelden leverden overvloedige oogsten. De opbrengst van het grasgewas was financieel be duidend minder dan in 1929. Het hooigras aan de Veluwsche zijde bracht op f 14 155 tegen f 25.732 in 1929 dat aan de Graaf- schapsche zijde f 8235.50 tegen f 15.545.25 in 1929. De totale opbrengst van wegen, kribben hooigras, naweiden, haver, strooisel en riet bedroeg f 29.246.2 teoen f 51.193.95 in het vorige jaar. De gemeentereiniging kocht in 1930 circa 8.20 H.A. 37 hooigras op het Helbergen en Laarmansheuvel voor den prijs van f 1066. Eenige perceelen bouwland, waarvan de pacht wegens wanbetaling was opgezegd, werden met haver beteeld en gaven een goede opbrengt. Deze haver werd even eens gekwiteerd aan den reinigingsdienst, in totaal 3.86 H.A. voor f 868.50. Het vee kon dit jaar goed op tijd in de weide worden gedaan. Als koewaarden werden dit jaar uitgegeven, het Helbergen en de weide de Groote en Kleine Wee- zenrooi. Laatstgenoemde weide was sedert jaren als paardenweide gebruikt door den reinigingsdienst, doch diende voor een goede instandhouding noodzakelijk met hoornvee te worden beweid. Dit kwam deze weide zeer ten goede. De reinigingsdienst ontving als paarden weide de oude koewaarden op de Varkensweide. Evenals vorig jaar werden de koewaarden tegen vastgestelde prijzen uitgegeven en wel tegen f 80 per schaar op het Helbergen en f 70 per schaar op de Groote en Kleine Weezenrooi. Voor beide koewaarden werd bovendien naweide beschikbaar gesteld. Op het Helbergen werden ingeschaard 35 stuks melkvee en op de Weezenrooi 15 stuks. Het onderhoud van de drinkkolken in het land, gaven dit jaar geen buitengewone zorgen. De electrische bemalingsinstallatie op de Uiterwaarden deed in het afgeloopen jaar goede diensten, zoowel voor uit- als inmalen. Verbruikt werd aan stroom over het geheele jaar 3.266 K.W. Gemalen werd in totaal 321 uren. De slooten en greppels werden goed onderhouden. De uitgegraven greppelgrond werd ter plaatse geslecht. Ook de hoofdslooten in de verpachte weilanden

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1930 | | pagina 20