104 De weilanden hadden vrij veel geleden door den langen en strengen winter en zagen er begin Mei niet erg rooskleurig uit. Het vee ging dan ook iets later in de weide dan gewoonlijk. Op de hooge en ondoorlatende weilanden had het grasgewas later veel te lijden door de aanhoudende droogte waar echter veel stikstof gebruikt was, bleek de graszode het beter tegen de droogte te kunnen uithouden. De hooiopbrengst was dit jaar gering, doch de geoogste producten waren van goede kwaliteit. Late nachtvorsten kwamen niet voor. De waterstand was in het afgeloopen jaar buiten gewoon laag. Waterschade aan te velde staande ge wassen en ingekuilde producten kwam dan ook niet voor. Wel veroorzaakte de lage grondwaterstand grooten last, met het oog op den voorraad drinkwater voor het vee in het land. De bestrijding van het onkruid ging in het afgeloopen jaar vrij gemakkelijk. Enkele gewassen werden bescha digd door vreterij van insecten, doch dit herstelde zich later eenigszins. Voor de veehouderij was het slechts zelden voor komen van mond- en klauwzeer onder het rundvee een gunstige factor. Koop- en huurwaarde der landerijen. De koopwaarde van het bouwland was per H.A. ongeveer f 4.500 voor kleigrond en f 3.500 voor zandgrond; voor weiland per H.A. ongeveer f 4.000 voor kleigrond en f 3.400 voor zandgrond. 105 De huur per H.A. bedroeg f 150 f 400 voor bouwland (klei), f 100 f 160 voor (zand), f 100 f 200 voor weiland (klei), f 90 f 150 voor (zand). Wijze van bemesting. Voor bemesting van bouwland wordt hoofdzakelijk gebruikt stalmest, beer en kunstmesthet gebruik van beer neemt af, terwijl het gebruik van kunstmest nog steeds toeneemt. In hoofdzaak worden de weilanden met kunstmest en bij uitzondering met stalmest of beer bemest. Ingevoerde werktuigen. Ingevoerde werktuigen zijnmaaimachines, land- en weide-eggen, cultivatoren, ploegen, enz. S. H e i m a n s, keuringsveearts, hoofd van den vleesch- keuringsdienst en plaatsvervangend inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst. Mededeeling aangaande teelt van onderstaande gewassen. Rogge. 9.14 H.A. werd met rogge bezaaid, hoofdzakelijk petküser en staalrogge. De verbouwde soorten bleken behoorlijk wintervast te zijn, want gezien den langen strengen winter, was de opbrengst over het algemeen goed. Veeartsen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1929 | | pagina 54