Bijlage W. 28 gaat uitteraard het voordeel van de betere kwaliteit weer verloren, zoodat het gewenscht lijkt de eisch voor het vetzuurgehalte in verband te brengen met den inhoud, zooals dit voor sel de soude reeds het geval is, 92 pakjes waschmiddelen werden door de keurmeesters ter plaatse afgekeurd en uit den handel verwijderd. Diversen. Naar aanleiding van klachten over den verkoop van bedorven eieren bleek bij onderzoek, dat z.g. „schouw- eieren" uit de broedmachines een gewild handelsartikel zijn. Deze z.g. schouweieren zijn de eieren, die na eenige dagen in de broedmachine te hebben gelegen, bij schou wing niet bevrucht blijken te zijn. De smaak van deze eieren heeft zeer geledentoch werden zij nog als versche eieren verkocht. Een banketbakker verklaarde, dat deze eieren nog zeer geschikt waren voor gebruik in zijn bakkerij. Behalve deze eieren worden ook nog verkocht eieren uit de broedmachines, waarvan de vrucht na korter of langer tijd is gestorvenvolgens verklaringen zouden deze eieren uitgezocht worden en de nog eenigszins bruikbare in de industrie gebezigd worden. Ondanks ingesteld onderzoek mocht het nog niet gelukken de industrieën, die deze eieren verwerken, op te sporen. Nog werden onderzocht 5 monsters was, die als zuivere bijenwas of als bereid met bijenwas waren aan geduid; 3 van deze monsters bevatten totaal geen bijenwas. Van de 12 monsters schoenkleur bleken 6 monsters meer dan 40 °/0 aniline te bevatendeze schadelijke schoenkleurmiddelen werden uit den handel verwijderd. Bijlage W. 29 De onderzochte monsters hoofd eau de cologne bevatten geen schadelijke bestanddeelen, evenmin als de 5 onderzochte lepels. Een monster haarkleurmiddel bleek een loodoplossing .te zijn. Bovendien werden nog tal van waren van zeer uit eenloopenden aard onderzocht met het resultaat, dat geen aanmerkingen behoefden te worden gemaakt. Naar aanleiding van klachten en op verzoek van politie of particulieren werden 118 monsters onderzocht. Meerdere klachten bleken niet gegrond te zijn, andere gaven aanleiding tot het instellen van een onderzoek bij de winkeliers, die de waren verkocht hadden, waarbij enkele partijen ondeugdelijk werden bevonden. Klachten over voedingsmiddelen (o.a. soep en aardappel puree), die bij gebruik tot ongesteldheid aanleiding hadden gegeven, bleken in het algemeen juist te zijn, doch de oorzaak was in vele gevallen te vinden in te lang of op onjuiste wijze bewaren van gekookte voedings middelen en ook wel in onjuiste bereidingsmethoden. Nog werden op verzoek van gemeentebesturen of gemeentelijke instellingen verschillende onderzoekingen verricht, die niet in verband stonden met de uitvoering van bepalingen der Warenwet en waarvoor kosten volgens de verordening verschuldigd zijn. De voornaamste waren 3 monsters water van een badinrichting, 3 verf, 8 afvalwater, 7 alcoholhoudende dranken. Voor de gemeente Zutphen werden 156 gasonder- zoekingen en 52 bacteriologische onderzoekingen van het leidingwater verricht.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1929 | | pagina 250