44 nog veel te wenschen overlaat, werden in het afge- loopen jaar, in overleg met den rijkstuinbouwconsulent, in totaal een 13-tal grondmonsters opgezonden aan het Bedrijfslaboratorium voor grondonderzoek te Groningen aan de Graafschapsche zijde o.a. van het Hooge West, Laarmansheuvel, le Spittaalderkamp, 2e Spittaalderkamp, Lunette Wambuis aan den Buitensingel en Lunette Wambuis aan den Emmerikschen weg. Aan de Veluwsche zijde o.a. van den Smeerkamp en Voorste en Achterste Overmarsch. Uit het onderzoek bleek, dat de gemon sterde gronden aan de Graafschapsche zijde den vol genden kalktoestand hadden: Hooge West (2 perceelen) 0 en plus 1, Laarmansheuvel 4, le Spittaalderkamp 0, 2e Spittaalderkamp plus 6, Lunette Wambuis aan den Buitensingel plus 4, Lunette Wambuis aan den Emmerikschen weg een overmaat aan kalk. is kalktekort; 0 is neutraal. Het humusgehalte was op alle perceelen vrij laag. Voor de overkalkte perceelen wordt geadviseerd met superfosfaat en zwavelzure ammoniak te bemesten. De gemonsterde gronden aan de Veluwsche zijde hadden geen van alle kalkbehoefte. Wel hadden deze gronden een gering humusgehalte en moest men bij de lichtste perceelen bedacht zijn op kaligebrek. Kalkarme gronden dienen te worden bemest met basische meststoffen, zooals Thomasslakkenmeel, chili- salpeter, kalksalpeter, e.a. Het humusgehalte in den grond kan stijgen door aan wending van compost of stalmest. Onderhoud beplantingen en doornenhagen. Mede tengevolge van den drogen zomer, vertoonde de iepenbeplanting langs den Helbergerweg meer ver schijnselen van de iepenziekte. Een 12-tal doodzieke 45 boomen moest worden opgeruimd en werd door inplanting van populieren vervangen. De populieren in de Kijfsdijken, de Oortjes, Moesmate, Tichelkuilen en den Marsch werden gesnoeid en van de andere boomen werd het waterlot verwijderd. Ge durende de strenge vorst, toen geen grondwerk kon worden verricht, werden een groot aantal doornenhagen uitgehakt en ingebonden n.l. op den Marsch. Dwarslaan en Pollaan, Zwartinkhorsten, Drittelwaard en Helbergen. Het uitsnoeisel werd verbrand. In het Ruiterland werd een 43-tal rijpe populieren verkocht en geveld. Deze brachten op f946.50. In de Kijfsdijken werd eenzelfde aantal populieren opnieuw ingeplant. Het akkermaalshout van de Groote Schuphoeve, ge legen in de gemeente Voorst, groot 4.40.42 H.A., werd op stam verkocht voor den prijs van totaal f 550 en door den kooper gehakt, met behulp van werkeloozen uit de gemeente Zutphen. Verslag betreffende de verbetering van eenige lage stukken iveiland. In de weide het Weerdslag, lag aan de oostzijde een onproductief laag gedeelte, ter grootte van ongeveer 0.50 H A., waarin hoofdzakelijk strooisel groeide. In het afgeloopen jaar werd deze laagte opgehoogd en geë galiseerd met veldspoor en karren, met afgegraven grond van een direct aangrenzend hooger liggend stuk bouwland. Dit werk werd uitgevoerd met los personeel en aanbesteed. Het is de bedoeling dit geëgaliseerde terrein na bewerking en bemesting in 1930 met haver te beteelen, met als ondervrucht gras en klaver en daarna bij het weiland te voegen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1929 | | pagina 24