Bijlage W. 26 Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een vischventer, die oude koelhuisharing verkocht onder den naam van „Nieuwe Hollandsche haring". Mosselen in azijn bleken, als het warme jaargetijde aanbreekt, spoedig in gisting over te gaan. De winkeliers werden gewaarschuwd dit artikel vooral koel te bewaren. 8 blikjes appetit sild bleken bij onderzoek bedorven te zijn. Tegen 2 marktkooplieden, die bedorven gerookte paling verkochten, werd proces-verbaal opgemaakt; 22.5 K.G. van deze gerookte paling werd vernietigd. Vleeschwaren en Vleeschextracten. 179 monsters worst werden onderzocht. Hiervan bevatten 28 te veel meel. 3 monsters boterhamworst en 1 monster hoofdkaas waren kunstmatig gekleurd. Wegens deze overtredingen werd 6 maal proces-verbaal opgemaakt en werden 26 waarschuwingen verzonden. Een fabriek leverde leverpastei af, die zeer spoedig tot bederf overging. Bij het onderzoek naar de oorzaak bleek deze leverpastei in blik niet steriel te verkrijgen te zijn, zonder dat smaak en consistentie er onder lijden. De leverpastei van andere fabrieken bleek evenmin steriel te zijn. Door de keurmeesters werden ter plaatse afgekeurd 2 K.G. vleeschwaren en 7 busjes leverpastei. 5 onderzochte monsters bouillonblokjes van verschillend fabrikaat voldeden alle aan de gestelde eischen. Bijlage W. 27 Waschmiddelen. Aantal monsters. Hiervan vol deden niet aan de eischen van het waschmid- delenbesluit. Soda 3 Sel de soude 17 1 Zachte zeep 15 Glycerine zeep 4 2 Harde zeep 1 9 Harde zeep 66 10 Zeeppoeder 1 96 24 Zeeppoeder 93 Waschpoeder 10 4 Vlokkenzeep 17 2 Bleekpoeder 23 Totaal 353 19 Aan het gebruik onttrokken. 7 pak. 348 stuks en 471,2 pak. 4 pak. De aanmerkingen op harde zeep en op vlokkenzeep hadden betrekking op een te hoog gehalte aan soda. De 4 partijen waschpocder waren niet van de vereischte aanduiding voorzien. Glycerinezeep moet volgens K. B. van 10 April 1929 Stbl. no. 148, waarbij het Wasch- middelenbesluit werd gewijzigd, minstens 10 70 glycerine bevatten, aan welke eisch 2 monsters nog niet voldeden. In tegenstelling tot de monsters gewone zeeppoeder, die alle aan de gestelde eischen voldeden, hadden 25 van de monsters zeeppoeder 1 een te laag vetzuur- gehalte, terwijl bovendien een aantal monsters van voldoend vetzuurgehalte een lager inhoudsgewicht ver toonde dan het gebruikelijke K.G.). Op deze wijze

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1929 | | pagina 249