Bijlage W. 20 gewicht en bevatten bovendien te veel conserveer middel, evenals het monster frambozensap. Ter oriënteering werd op het laboratorium bosch bessensap bereid uit boschbessen van verschillende streken in dit gebied gelegen afkomstig. Evenals ver leden jaar werd het soortelijk gewicht van het sap hooger, al naar mate de boschbessen later in den zomer geplukt waren en dus rijper waren. Gevonden werd soortelijk gewicht bij 15° C. 1.0345 tot 1.0444. Vruchtenlimonadesiroop voldeed in het algemeen niet aan den eisch, dat er 30 deugdelijk vruchtensap in moet zijn verwerkt. Limonadesiroop met te laag suikergehalte werd 18 maal aangetroffen, terwijl 10 maal aanmerkelijke hoe veelheden conserveermiddel gevonden zijn. Groote verbetering is gekomen in de wijze van aan duiding. Hierop behoefde in het verslagjaar bijna geen aanmerkingen gemaakt te worden. Limonade-gazeuse bleek in een 4-tal gevallen met te weinig suiker te zijn bereid en enkele malen conserveer middel te bevatten, terwijl meerdere malen aanmerkelijke hoeveelheden koper, lood of zink werden aangetoond welke metalen er bij de bereiding in waren opgelost. Door de keurmeesters werden ter plaatse 9 flesschen van de onder dit hoofd vallende artikelen afgekeurd. Kaas. Van de 48 monsters kaas hadden 6 monsters een lager vetgehalte in de droge stof, dan zij volgens de aanduiding moesten hebben. Deze 6 monsters waren afkomstig van 2 partijen z.g. 40 kaas, afgeleverd door een kaashandelaar te Zwolle bij onderzoek werd slechts 25 vet in de droge stof Bijlage W. 21 aangetrofFen. Tegen den betrokken kaashandelaar is wegens overtreding van art. 2 van de keuringsver ordening proces-verbaal opgemaakt, waarna hij door den heer Kantonrechter tot f 100 boete is veroordeeld. Vervolging wegens overtreding van het Kaasbesluit werd niet mogelijk geoordeeld. Door de keurmeesters werden ter plaatse 3 partijen, wegende 4.55 K.G. afgekeurd en tot veevoeder verwerkt. Koek, gebak en suikerwerk. 8 van de 51 monsters koek en banket met de aan duiding „boter" verkocht, bleken uit grondstoffen bereid te zijn waarin geen of slechts weinig boter verwerkt was. De artikelen, die aangeduid waren als te zijn bereid met of te bevatten room of slagroom, bleken in de meeste gevallen deze zuivelproducten niet te bevatten, doch wel cocosvet. In één geval werd in een als „slagroom bonbons" aangeduide waar zelfs in 't geheel geen vet gevonden. Op de markten bleken de suikerwerken niet altijd afdoende tegen stof en vuil te worden beschermd, waar door enkele aanwezige voorraden zoodanig met straatstof waren bedekt, dat de verkoop verboden moest worden. Een enkele maal is overgegaan tot het opmaken van proces-verbaal. De keurmeesters keurden ter plaatse 82.1 K.G. af. Koffie, thee en surrogaten. Van de 30 monsters koffie waren 28 monsters geglansd, waarvan 11 met hars, hetgeen volgens het koffie- en theebesluit niet toegestaan is. De koffiebranders gaven echter aan glanzen met hars de voorkeur, o.m. omdat de gebrande koffie geuriger zou blijven en geen vocht zou aantrekken.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1929 | | pagina 246